Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Dziennik Europejczyka - blog – Bernard Guetta Dziennik Europejczyka - blog – Bernard Guetta Dziennik Europejczyka - blog – Bernard Guetta

18.11.2019
poniedziałek

Świeckość bliskowschodnia

18 listopada 2019, poniedziałek,

Co się wydarzy? Ciężko obstawiać, bo sytuacja na Bliskim Wschodzie zmienia się tak szybko, że właściwie uniemożliwia wszelkie prognozy dotyczące zwycięstwa tego czy innego obozu, państw albo wspólnot etniczno-religijnych, które je wciąż tworzą, nawet po tak wielu latach niepewności i przemocy.

Masowe demonstracje w Libanie i Iraku są w istocie wielkim hołdem dla państwa, jego instytucji. Nie chodzi im więc o szyizm, sunnizm, chrześcijaństwo czy sytuację Kurdów, ale wspólne pragnienie, by władze publiczne były w stanie zadbać o wspólne dobra, zapewnić energię elektryczną i zorganizować wywóz śmieci, by walczyły z korupcją i zapewniały bezpieczeństwo swym obywatelom.

Fraternizacja ponad podziałami wspólnotowymi jest tym bardziej oszałamiająca, że zamyka moment podziału Lewantu, który był oczywisty i tak zaraźliwy od czasu konfliktów w Libanie w ostatnim kwartale XX wieku, od wojny w Zatoce Perskiej, upadku Saddama Husajna i oczywiście straszliwego chaosu, w którym pogrążyła się Syria w 2011 r.

Ten ogólny trend wydawał się nieuchronnie prowadzić do końca państw, które zostały stworzone w następstwie pierwszej wojny światowej przez francuskie i brytyjskie mocarstwa, wyłącznie w celu ich dominacji na ruinach Imperium Osmańskiego, zmuszając wrogie społeczności do współistnienia w sztucznych granicach.

Irak, Syria, Liban, a może nawet Jordania: wszystkie te państwa zrodzone z kompromisów terytorialnych poczynionych przez europejskie imperia umierały, gdy nagle ich mieszkańcy wyszli razem na ulice, ogłaszając się obywatelami krajów, w których przyszłość nikt wcześniej nie wierzył, zwłaszcza oni sami.

Mówią, że nie chcą więcej anarchii i wojen. Nie chcą więcej przywódców klanowych, którzy tylko sięgają po władzę, by zdobywać łupy. Chcą państwa dla wszystkich obywateli, rządów prawa. W obliczu tej zmiany sytuacji przywódcy klanów libańskich wycofują się, podczas gdy w Iraku ich odpowiednicy strzelają, masakrują i nie oszczędzają nikogo, nie tylko w słowach.

Nic jeszcze nie jest przesądzone. Nie wiadomo, czy to braterstwo społeczeństwa obywatelskiego będzie trwać, ponieważ siły polityczne niezbędne do jego organizacji są słabe. Jednak na Bliskim Wschodzie z pewnością przewraca się jedna strona, ponieważ pojawiła się nowa szczelina, łącząca ludzi, wszystkie społeczności i tworząca jakieś narody zjednoczone w potępianiu upadłych i skorumpowanych przywódców. Więc co teraz?

Tak więc można marzyć o nowym Lewancie, który nie spieszy się w kierunku własnego rozdrobnienia, ale przemarszu w kierunku świeckiego państwa demokratycznego, w kierunku przyszłości, która zmobilizuje Algierię dzisiaj i która została nakreślona przez rewolucje z 2011 r. przed wycofaniem się z nich. To może być tylko sen, ale ten sen jest zdecydowanie, uparcie podzielany przez dziesiątki milionów ludzi, zarówno w Maghrebie, jak i w Maszreku.

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 92

Dodaj komentarz »
 1. W obliczu tej zmiany sytuacji przywódcy klanów libańskich wycofują się, podczas gdy w Iraku ich odpowiednicy strzelają, masakrują i nie oszczędzają nikogo, nie tylko w słowach.
  A co powiedzieć o Syrii, gdzie do władzy wróci pewnie człowiek, przeciwko któremu Syryjczycy się zbuntowali w 2011r.? W tym kraju może zapanuje świeckość ale bez rządów prawa. Wpływy, jakie w Syrii uzyskała Rosja Putina, szans na praworządność nie dają. A jest jeszcze blisko Iran rządzony przez religijnych funadamentalistów, wzbogacający właśnie uran dzięki staraniom Trumpa.
  Marzyć oczywiście można, oby najwięcej marzyli obywatele krajów bliskowschodnich.

 2. @kruk
  Jak pamiętam, to w czasach gdy kraje Bliskiego Wschodu takie jak Egipt, Syria, Irak współpracowały z ZSRR to panował tam spokój poza konfliktami wzniecanymi przez Izrael. W Libanie nawet chrześcijanie dogadywali się z muzułmanami. Tylko w Iranie naród zbuntował się i wygonił swego władcę wprowadzającego na siłę obce ich tradycji obyczaje.
  Za dobrze jednak tam było, na dodatek skończyła się ( klęską USA ) wojna we Wietnamie a przemysł zbrojeniowy USA produkował „na magazyn”. Ponadto Bliski Wschód był i jest bardzo zasobny w surowce energetyczne, aby pozostały w strefi wpływów Sowietów. Wtedy to w głowie „naszego rodaka” Zbigniewa Brzezińskiego zrodził się plan destabilizacji Bliskiego Wschodu.

 3. „…upadku Saddama Husajna i oczywiście straszliwego chaosu, w którym pogrążyła się Syria w 2011 roku.”

  Saddam Husajn nie upadł lecz został „upadnięty” z zewnątrz. Tak samo z Syrią. Nie pogrążyła się sama lecz została pogrążona. Ciekawe, że dotknęło to akurat te dwa państwa, które były najbardziej zbliżone do zachodniego modelu społeczeństwa, z wolnością religijną i dużym zakresem praw kobiet.

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. lubat
  19 listopada o godz. 13:28
  No ale w Iraku i Syrii rządziły prorosyjskie a nie „nasze” ( prozachodnie ) sukinsyny ?
  Może i tysiące tkwiły we więzieniach ale za to miliony żyły w spokoju.
  Jak owych „nielicznych” wypuszczono z więzień i jeszcze dano im broń do ręki to zaczęły cierpieć owe miliony.

 6. Zadziwiający tekst Autora……

  WSZYSTKIE państwa bliskowschodnie, mające rządy świeckie, bądź umiarkowanie religijne, zostały zniszczone.
  Te ortodoksyjne religijnie, mają się jak na razie świetnie.
  Pod warunkiem oczywiście, że nie skręcą w lewo, upaństwawiając swoje zasoby będące we władaniu zachodnich koncernów.

  Europejski model rządzenia, nie sprawdza się w tamtejszym klimacie.
  Dalej rządzą rody lokalnych władców, mające wielusetletnią tradycję.
  Wspierane zreszta przez kraje zachodnie militarnie.
  Kilku bogaczy, reszta w nędzy- to jest ten preferowany przez Zachód model „rozwoju”.

 7. Bliski Wschod byl wzglednie spokojny, dopoki rzadzily nim krwawi dyktatorzy. Te narody nie umieja zyc w systemie zachodnim, chociaz troche podobnym do demokrycji. Wszystko przez islam, ktory jest ideologia i religia polityczna, usilujaca podporzadkowac sobie wladze swiecka, jak to ma miejsce w Iranie. Dopoki Arabowie nie wyemancypuja sie wzglednie spod wszechmocnych wplywow mullow, nie zapanuje wsrod nich zgoda i spokoj. Do tego wszystkiego wlacza sie dzis Turcja, siejac zamieszanie proba odzyskania dawnych ziem z czasow Imperium Osmanskiego, gdyz Erdoganowi marzy sie powrot do tamtych czasow i granic. Wcale sie z tym zreszta nie kryje, prezentujac publicznie mapy z tamtych czysow i ujawniajac swoje zamiary. Podobnie chcialby podwazyc uklad zawarty po I wojnie swiatowej, w ktorym pozbawiono Turcje wg niego naleznych jej wysp greckich na Morzu Egejskim. Tak wiec na spokoj w tej czesci swiata nie ma co liczyc. Najwazniejsze, zeby to gowno nie rozplynelo sie nie tylko na tamten region, lecz rowniez nie ogarnelo Europy za pomoca milionow muzulmanow mieszkajacym w krajach UE.

 8. sprint
  19 listopada o godz. 17:16 129

  Jestem sceptyczny, gdy chodzi o „krwawych dyktatorów”.
  Medialne obrabianie d… w mediach zachodnich, niesprzyjającym im rządów, to raczej norma.
  Normą jest także wyciszanie wiadomości o krwawych rozprawach w krajach prozachodnich. Na ich temat, co najwyżej wzmianki.

  Przyklad, to Syria za czasów Hafeza Assada, Algieria po puczu wojskowym odbierającym władzę Islamistom, czy obecne czystki w Arabii Saudyjskiej.
  Dodajmy do tego Egipt, czy Turcję obecnie.
  Przecież to dziesiątki tysięcy trupów i uwięzionych.
  A tzw „społeczność międzynarodowa” mordę w kubeł……
  O Izraelu, szkoda nawet gadać….

  Odpowiednie nastawienie opinii publicznej Zachodu, jest zdaje się bardzo łatwe.
  Bo przekaz medialny jest jednolity.
  Najprościej jednak sadzić „po owocach”.
  Libia, Syria, Irak, Afganistan, Mali, Republika srodkowoafrykańska, Sudan, po wstrzyknięciu wirusa demokracji, dostały spazmów i konwulsji.

 9. @kaesjot, @Wiesiek59

  „Jak pamiętam, to w czasach gdy kraje Bliskiego Wschodu takie jak Egipt, Syria, Irak współpracowały z ZSRR to panował tam spokój poza konfliktami wzniecanymi przez Izrael.”

  Zgadza sie. Przyklad takiego konfliktu to chociazby Wojna Szesciodniowa. Przypomnijmy, ze syjonistyczni agresorzy, zamiast dac sie ostatecznie rozwiazac poprzez „zepchniecie do morza”, w zbrodniczy sposob uniemozliwili zaprzyjaznionym, bratnim krajom arabskim wzmiankowane spychanie. Pozwalam sobie zacytowac wypowiedzi owianego legenda arabskiego przywodcy, cytuje za artykulem opublikowanym przez polski tygodnik „DoReczy”.

  __________
  „Nasser mówił: …. Kilka dni później, 27 maja: „Naszym zasadniczym celem jest zniszczenie Izraela. Arabowie pragną walki”. Kolejnego dnia: „Nie zgadzamy się na żadne współistnienie z Izraelem. .. „Również prezydent Iraku (który dołączył do sojuszu wojskowego Egiptu, Jordanii i Syrii 4 czerwca) mówił, że celem jest „wymazanie Izraela z mapy świata”.”
  __________

  Perfidia syjonistycznych agresorow przejawila sie w tym, ze zamiast dac sie wymazac z mapy swiata – w sposob zbrodniczy, lamiac podstawowe prawa czlowieka – uparli sie, ze beda zyc i oddychac. Syjonistyczni agresorzy zniszczyli wielkie ilosci pokojowych i cywilnych czolgow roznych typow jak rowniez niosace postep i swietlana wizje pokoju samoloty typu MiG, Il i Suchoj.

 10. Panowie, Panowie troszke opamietania… 🙂 Mozna kaffka zakrztusic czytajac… Zaatakowany przez koty, po powrocie do domu. Dla ochrony czytelnikow przed zakrzsztuszenie zalecam Wiki (na poczatek)
  „Jak pamiętam, to w czasach gdy kraje Bliskiego Wschodu takie jak Egipt, Syria, Irak współpracowały z ZSRR to panował tam spokój poza konfliktami wzniecanymi przez Izrael.”[Kaesjot] Ktore konflikty wzniecil Israel?

  „W Libanie nawet chrześcijanie dogadywali się z muzułmanami.”. [Kaesjot] Oczywiscie, do czasu kiedy „zawodowi uchodzcy” zostali przepedzeni czolgami Haschemidow z Jordanii. Haschemidzi nie uwazali, „zawodowych uchodzcow” za (wspol)rzadzacych u siebie. W Libanie milicje moronskie uwazaly jak H. jordanscy. Co skutkowalo wypedzeniem „zawodowych uchodzcow” do Tunesji. Dalej rowniez „z gorki”

  „Saddam Husajn nie upadł lecz został „upadnięty” z zewnątrz” [Lubat]. Po probie wlaczenia Kuwej jak siodmej prowincji do Iraku. Decysja niewatpliwie rozsadna, finanse Saddam nadszrpnal w wojnie z Iranem o port Basra. Poczem gazowac Kurdow zaczal (Hallabja), chyba sarinem i pldArabow z Delty (nie pamietam czym). Co mial biedny Saddam robic? Bush Mlodszy dokonczyl „upadniecie”.
  „Tak samo z Syrią.” [Lubat]. Po 6latach suszy, chlopi z rodzinami przeprowadzili do miast. Za zywnoscia, za chlebem. Lokalne spolecznosci znalazly w stanie kaosu. Auktorytarna wladza (syn Hafesa Assada), zaczela rozwiazywac „problem wewnetrznej migracji” strzelaniem do glodnych. Co zakonczylo walkami wszyscy przeciw wszystkim. Pozniej przyszla interwencja, zainteresowanych balaganem, sasiadow i niesasiadow, bliskich i dalekich. Mialem kurs (Excel, Word) z czlonkami roznych klanow syryjskich. Ale znudzil mnie. Naprawde znudzil…

  Wiesiek, Ty napisales 8 zdan. Pierwsze, mozna dyskutowac, rzecz subiektywna. Zadziwiajacy text Autora. Reszta 7 jest niespojna nawet miedzy zdaniami. Ktore Ty sam napisales Wiesiek. Jak jezyk mozna uzywac? Najlepsze kit jest „Pod warunkiem oczywiście, że nie skręcą w lewo, upaństwawiając swoje zasoby będące we władaniu zachodnich koncernów.” Wszystkie zasoby (olej i gas) sa wlasnoscia rodzinnych klanow, lub w Iranie mullow. W tamtych stronach rowna to wlasnosc „panstwowa”. Olejowe obszary kurdyjskie, prawdopodobnie Assad bedzie chcial przywrocic do „wlasciciela”, siebie. Aramco (Saudi), szukajac pieniedzy na inwestycje, pare dni temu wstawil czesc akcji na sprzedaz. Spodziewali 2miliardy US$ uzyskali 1,7US$. Strona oficialna https://www.saudiaramco.com/en/who-we-are/overview
  Wlasnosc 100% iranska jest https://en.wikipedia.org/wiki/Petroleum_industry_in_Iran. Niestety tez pieniazka brakuje na inwestycje.

  Na temat wlasnosci olej i gas w ZEA Bahrajn etc proponuje Tobie Wiesiek na wlasna raczke. Ale nie korzystaj ze zrodel z domeny .ru. Bo kaffki pic nie bedzie mozna 🙂 ze smiechu.

  Za drugie Twoje najlepszy zestaw uwazam (subiektywnie). „Europejski model rządzenia, nie sprawdza się w tamtejszym klimacie. Ktory europejski model, francuski, renski, nordycki czy anglosaski, czy jescze inny? Czy Ty cos wiesz o europejskich modelach?

  Wspierane zreszta przez kraje zachodnie militarnie. Szczegolnie Assad, jest wspierany przez zachodnie kraje? 🙂

  Kilku bogaczy, reszta w nędzy- to jest ten preferowany przez Zachód model „rozwoju”.”. Wlasciciele zasobow bliskowschodnich, preferuja kupno broni, ze wschodu i zachodu, nawet chinskiej, zeby utrzymac „wlasnosc” klanowa zasobow. Podejmuja tez proby na wlasna reke majsterkowac, z roznym skutkiem. Iran dosc dobrze, „zawodowi uchodzcy” doszli do latawcow i dronow (importowanych). Drugie najwieksze pozycje sa nieruchomosci na Zachodzie i szwajc konta.

  Wiesiek, czy Ty nie mozesz trzymac Twoich ulubionych blogow? Troszke z glowa, jak juz propaganda. Ja chetnie przeczytam Wiesiek jaki Ty model proponujesz dla Swiata, Europy, Polski i Antarktydy. Jak uczestnikiem byles LA, nigdy nie napisales. Poza szukaniem dziury w calym, co ja nawet nazwalem „qibonism”, od Twojego ulubionego powiedzonka „qui bono”. Napisz, jak Swiat i okolice chcesz uszczesliwic. Zeby substancja byla, przyznac racje Tobie lub zaprzeczyc. Ale Ty kitu nie wstawiaj o Zachodniej wlasnosc zasobow bliskowschodnich.

  Temat art wstepnego, za chwile, nie mam ochoty laczyc. Panowie, panowie dajcie pic kaffke spokojnie… Seleuk

 11. Nie mialem ochoty laczyc poprzedni wpis z aktualnym. Na temat Swieckosc bliskowschodnia. Zreszta czekam (jak zwykle) na moderacje.

  Tak jak kiedys napisalem, nie ma „indexu spolecznosci”. Byc moze, specialisci trudno mieli skonstruowac kryteria. Na ksztalt https://www.topuniversities.com/university-rankings czy wielu innych podobnych. Kvalifikowane i kwantyfikowane kryteria uniwersytetow.

  Byc moze, daloby polaczyc (wywazyc) kryteria zestawu indexow, uzywanych w opisach modeli dobrobytu spoleczenstw. Polaczyc przykladowo Diversity index, Economic inequality, Great Gatsby curve, Herfindahl index, Robin Hood index, Human Poverty Index, Income inequality metrics, Kuznets curve, List of countries by distribution of wealth, List of countries by income equality, Social welfare provision. Plus pare innych, ale ja nie umiem.

  Mam wlasny index. Latwo zastosowac. Trzeba miec stoper 🙂 i YouTube.

  Wszystkie kraje bliskowschodnie maja wbudowane, strukture spoleczna, religie pasterskie. Trudno zbudowac spoleczenstwo ktore polowe wylacza z udzialu w zyciu spolecznym. Krzywa normalnego rozkladu (Gauss) jest nieublagana. Rozklad inteligencji w populacji tez. Przy okreslonej liczbie pozycji decydujacych o ksztalcie spolecznosci typ politycy, naukowcy, liderzy gospodarki etc grupy marginalisowane (np kobiety) zastapione byc musza „glupszymi”, mniej inteligentnymi mezczyznami, w tym przypadku. Gauss nieublagany.

  Otwierajac YouTube i linki (np bliskowschodnie, bo art wstepny) mozna zanotowac czas (proporcje) miedzy gadajacymi glowami. Bez wzgledu jakie czapki ubrane czy owlosione. Bez jezyka znajomosci, wazne. Suma czasow (proporcje) do grupy kontrolnej (wybor Twoj) daje „index Seleuka” 🙂 Gauss jest nieublagany. Rowniez autorow, autorki policzyc w lokalnych czasopismach. Jakakolwiek proporcje. Gauss caly czas nieublagany.

  Pzdr Seleuk

 12. @lelek3333

  Oj lelek, lelek, rece opadaja. Wojna 1967 roku zostala dosyc dobrze opisana i nawet badacze izraelscy wskazuja na jej przypadkowosc tj. wymkniecie sie biegu zdarzen spod kontroli glownych aktorow. Jesli juz powoluje sie Pan na wyrwane z kontekstu wypoiwedzi Nassera to rowniez warto powolac sie na wypowiedzi i dzialan strony izraelskich wobec Syrii, gdyz ten konflikt tam ma swoje korzenie.

  @ seleuk,

  W nieustajacym konflikcie na Bliskim Wschodzie Izrael nie jest niewinnym „graczem”. Wprost przeciwnie calkiem aktywnym i majacym rowniez wiele na sumieniu.

 13. seleuk|os|
  20 listopada o godz. 2:25 132

  Poczytaj może sobie Veteranstoday, National Interest, American conservative, unz, a zmienisz zdanie na temat mieszających na Bliskim Wschodzie sił.
  Nie trzeba czytać RT, a na pewno nie wolno czytać Washington post, czy słuchać CNN……

  ŻADEN model europejski nie przystaje do krajów arabskich, z jednego względu.
  Islam nie jest tylko religią, ale i systemem POLITYCZNYM i społecznym, prawnym.
  Ten model ma 1400 lat tradycji.

  Moich ulubionych blogów trzymać się nie mogę.
  Wystarczy poruszyć temat małego pustynnego kraju, by zostać zbanowanym.
  Nie wolno poruszać tematów TABU…..

  Własność klanowa ropy jest faktem.
  Faktem też jest operator tych zasobów, prawie bezwyjątkowo” 7 Sióstr”- płacących za prawo wydobycia 5- 40% wartości surowca.
  Reszta idzie do kieszeni koncernów.
  I polityków udzielających takich koncesji…..
  Koncerny mogą być narodowe, ale inżynierowie, technicy, wyższa kadra zarządzająca, to niestety głównie cudzoziemcy.
  Dla przykładu, porównaj sobie skład kadry kierowniczej Statoil i Armaco- to dla umysłowej gimnastyki.

  Husein dał się namówić na atak na Iran.
  Otrzymał dostawy broni, danych wywiadowczych z satelitów, gazów bojowych- z zachodu.
  Poniósł koszty naiwniactwa.
  Pani ambasador USA podpusciła go do ataku na Kuwejt- w ramach „rekompensaty” za koszty poniesione.
  I znowu dał się wpuścić w maliny……albo diuny…..

  Kilka- z 10? lat temu, pisałem gdzieś, że pierwszoplanową rolę zacznie w Iraku grać Al Sadr, łącząc sojuszem oba kraje.
  I zdaje się, że się nie myliłem.
  Opierałem się na faktach, a nie pierdołach generowanych przez różne think- tanki żebrzące o granty sponsorów.

 14. W bliskowschodnich gierkach, w kolejności ważnosci, grają:
  -USA
  -Izrael
  -Francja
  -Wielka Brytania
  -Rosja
  -Iran
  –Turcja
  -Arabia Saudyjska

  Reszta to trzeciorzędni gracze, zobowiązani do świadczenia usług suwerenom.
  Czyli- koncernom wydobywczym.
  Los tubylców nikogo nie interesuje.
  Te kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy trupów, przekłada się na zyski.

 15. https://www.asiatimes.com/2019/10/article/lebanese-army-prepares-to-step-in-as-nation-revolts/
  =========

  Kilka tekstów o Libanie.
  Warto czytać RÓŻNE źródła…..

 16. Panowie @@Marian.W.O, wiesiek59, no wlasnie…

  Artykul wstepny jest o niesmialych probach budowy spoleczenstw obywatelskich, zadniach uzasadnionych ukladania codziennie, codziennych, warunkow zycia, wyjscia z biedy i jescze pare. Co wszystko mozna nazwac, obywatelskim swiadomym zyciem. Te protesty, sa niesmiale, nieliczne, ograniczone do podstawowych zadan jakie kazdy czlowiek na swiecie moze miec do kierownikow spoleczenstw, politykow. Art wstepny jest o przeszkodach budowy spol obywatelskich.

  Dlaczego:

  1) Israel mialbybyc nieaktywny w stosunku do sasiadow, wg oczekiwan israelczykow? W kraju co ja zyje, politycy sa aktywni bardzo, wedlug oczekiwan spoleczenstwa. Jakby ktory inaczej probowal idzie w zapomnienie. W najlepszym wypadku, ambasadorem w Islandii zostaje, nic Islandii nie ujmujac
  2) 1400letni religijny system, ma sterowac dzisiejsze zycie „obywatelskie”? A dlaczego nie sumeroakkadyjski co ma 5000lat, znam jakotako dobrze, tez smieci zbierali, poletka nawadniali. Sluze konsultacja, odplatnie. A dlaczego nie ledungowy system, co jescze lepiej jakotako znam ma 1200. Problem smieci i nawadniania rozwiazal. Wtedy. Rowniez za oplata sluze. A mozeby tak dzisiejszy system smiecic i nawadniac jaki, w spoleczenstwie obywatelskim. Sluze codziennie, nieodplatnie. Doslownie.
  3) personel wykwalifikowany w ropa i gas nie jest lokalny? Szkol niema? Co dziatwa cale dnie porabia? Dlaczego zyski 40% nie lokalnie inwestowane? Czy 68,8% zyskow W takim norweskim fundusz olejowy, zyski 100% sa lokalnie zagospodarowane, o kierownictwie i technikach nie wspomne. To ma duzy wplyw na zbieranie smieci, obecnosc wody pitnej i dziatwe norweska, w Norwegii. Brak tego, jest przyczyna i zalazek protestow w krajach wymienionych na art wstepny.
  4) Hussain zostal zatrudniony do roboty? Dal namowic ambasador? Georgette Mosbacher? Ja takiego niedojdy, kosic trawnik nie wzial. Rzeczy wykonywac musza ludzie profesjonalni. Oceniani na biezaco. Patrz pkt1. Panowie, kto tego niedojdy Hussain, do roboty powaznej zatrudnil? Ja nie, ja niewinny. Ja nieznam kto go zatrudnil. Georgette? Przez paczkowanie, jak drozdz, zalapal na fuche?

  Do Ciebie Wiesiek, tylko do Ciebie mam nastepujace. 10Lat dawno, mieszkalem w Grecji. Przepraszam, nie wiedzialem nic o Twoich pogladach. Kogokolwiek, na jakimkolwiek polskim blog, nic. Twoja nieomylnosc cieszy mnie. Wybor lektur moich mnie zostaw. Ja mam problem Wiesiek, z lekturami, z powodu lektur. Zauwazylem, kazda lektura ktora czytam, wymaga przeczytac 1,4 do 2,3 innej lektury, gdzie process powtarza. A moj dzien, ma tylko pare godz na czytanie. Tego ukladu rownan, nie rozwiazalem jeszcze, potrzebuje. Policzylem dokladnie, za jakie 120 lat bede PhD w hellenismie. Co jest moje czwarte czy piate zainteresowanie, pod wzgledem waznosci.

  Panowie, panowie… pzdr Seleukos.

 17. @Marian.W.O

  ” Jesli juz powoluje sie Pan na wyrwane z kontekstu wypoiwedzi Nassera”

  Co do wyboru cytatow – wszystkie pochodza z nieskazitelnie polskiego i aryjskiego tygodnika „Do Rzeczy”. Jak nie takie jak trzeba – to pretensje prosze kierowac do wzmiankowanego tygodnika.

  „Wojna 1967 roku zostala dosyc dobrze opisana”

  Zgadza sie. Niech sie zatem wypowie polska Wikipedia:

  „Na początku 1967 liczba incydentów na granicy izraelsko-syryjskiej przybrała rozmiary normalnej wojny. Syryjska artyleria ostrzeliwała żydowskie kibuce, a arabscy bojownicy przenikali przez granicę i podkładali miny lądowe na drogach.”

  Ze zgroza nalezy podkreslic, ze nawet opisane powyzej zdecydowane dzialania Bratniej Syrii nie wystarczyly, aby Syjonistyczni Zbrodniarze przestali swoja obecnoscia draznic i irytowac Zaprzyjazniony Narod Syryjski.

  „16 maja 1967 szef sztabu egipskiej armii generał Mohammed Fawzy zażądał wycofania międzynarodowych sił pokojowych UNEF z Synaju … 18 maja 1967 U Thant wyraził zgodę na ewakuację sił UNEF z półwyspu Synaj i ze Strefy Gazy[10].”

  To chyba oczywista oczywistosc, ze Bratni Egipt musial sie pozbyc międzynarodowych sił pokojowych UNEF z Synaju i z Gazy. Przeciez to by byla przeszkoda na drodze do zwyciestwa.

  „18 maja 1967 egipskie radio „Głos Arabów” podało komunikat, że „jedyną metodą działania przeciw Izraelowi jest totalna wojna, której wynikiem będzie eksterminacja egzystencji Syjonistów”.” … ” 20 maja syryjski minister obrony Hafez al-Assad powiedział: „Jako przedstawiciel armii wierzę, że nadszedł czas rozpoczęcia bitwy o unicestwienie Izraela”[11].” … „22 maja 1967 Egipt ogłosił, że Cieśniny Tirańskie zostają od 23 maja zamknięte dla „wszystkich statków płynących pod banderą Izraela albo wiozących strategiczne towary” dla Izraela[12].”

  To przeciez oczywista oczywistosc, ze Egipt mial prawo zaknac Zatoke Akaba i zadusic Syjonistycznego Wroga morska blokada.

  ” Nie uwzględniono przy tym twierdzenia, że w Zatoce Akaba znajduje się także izraelski port Ejlat.”

  Pewnie ze nie uwzgledniono. Jeszcze by czego!

  „26 maja egipski prezydent Naser powiedział: „Zamierzamy przypuścić frontalny atak na Izrael. To będzie wojna totalna. Naszym podstawowym celem będzie unicestwienie Izraela”. 28 maja Naser dodał: „samo istnienie Izraela stanowi agresję””

  Ponownie nalezy podkreslic, ze podkreslic, ze nawet opisane powyzej zdecydowane dzialania Bratniego Egiptu nie wystarczyly, aby Syjonistyczni Zbrodniarze przestali swoja obecnoscia draznic i irytowac Zaprzyjazniony Narod Egipski (Uciemiezony Narod Palestynski jeszcze wowczas nie byl wynaleziony, to wynalazek ciut pozniejszy).

  „29 maja Naser zażądał od Izraela oddania portu Ejlat i innych terenów położonych wzdłuż linii demarkacyjnej.”

  No wlasnie. Prezydent Naser zazadal – a bezczelni syjonisci nie spelnili zlusznych i oczywistych zadan.

  „30 maja 1967 jordański król Husajn ibn Talal zawarł z egipskim prezydentem Gamalem Abdelem Naserem sojusz wojskowy wymierzony przeciwko Izraelowi. Armia jordańska została podporządkowana Egiptowi, który razem z Syrią przygotowywał się do wojny. Równocześnie Irak, Kuwejt, Tunezja, Sudan, Maroko i Algieria zgodziły się skierować swoje oddziały przeciwko Izraelowi. Po stronie Zjednoczonej Republiki Arabskiej opowiedziały się także: Pakistan, Indonezja, ZSRR i Chiny. Naser powiedział: „Wojska Egiptu, Jordanii, Syrii i Libanu są zgromadzone na granicach Izraela… razem z nami stoją oddziały wojskowe Iraku, Algierii, Kuwejtu, Sudanu i wszystkich arabskich państw. Ten akt wprawi świat w zdumienie. Dzisiaj oni zobaczą, że Arabowie są przygotowani do decydującej bitwy. Osiągnęliśmy etap gotowości do działania i nie będzie już więcej oświadczeń.”[15]

  Tego samego dnia Irak, Sudan, Kuwejt i Algieria ogłosiły mobilizację swoich wojsk. W świecie arabskim głoszone było hasło: „Cel, jaki nam przyświeca – to całkowita zagłada Izraela!” 31 maja iracki prezydent Abd ar-Rahman Arif powiedział: „Obecność Izraela to pomyłka, która musi być naprawiona… Nasz cel jest jasny – zmieść Izrael z mapy.”[15”

  Wszystko szlo swietnie, praktycznie caly swiat sie cieszyl. Niemniej jednak w ostanim etapie cos jakby nie zadzialalo. Operacja „zepchniecia Zydow do morza” nie zakonczyla sie pelnym powodzeniem. W efekcie wsciku dostal nie tylko towarzysz Gomulka i towarzysze na Kremlu, ale nawet sam de Gaulle. Najmocniej przepraszam Pana i panskich duchowych pobratymcow za to, ze ten szczytny cel – „zmieść Izrael z mapy.” tak jakby nie dal sie zrealizowac. Rozumiem oczywiscie, ze „„Obecność Izraela to pomyłka, która musi być naprawiona” – ale jakos reparatora ciagle nie widac.

 18. @Wiesiek59

  „Reszta to trzeciorzędni gracze, zobowiązani do świadczenia usług suwerenom.
  Czyli- koncernom wydobywczym”

  Zgadza sie. Bogactwo Ameryki bierze sie z kolonialnego wyzysku podbitych terytoriow.

  Taki na przyklad koncern Apple, trzeci najwiekszy w Ameryce, roczny zysk netto szescdziesiat miliardow dolarow – to efekt zbrodniczej i lupiezczej eksploatacji wielkich zloz IPhonow i Ipadow, ktore to zloza zalegaja na terytorium Iraku i Syrii. Dlatego wlasnie amerykanska soldateska dokonala napasci na Irak i sprowokowala konflikt w Syrii – zeby zawladnac tymi zlozami. Przeciez wiadomo, ze IPhony i IPady to kopaliny, pochodzace z rabunkowej eksploatacji podbitych terenow.

  Aczkolwiek z tym konflikten w Syrii to jest i drugie dno. Podobno zaczelo sie od tego, ze Rotszyld zadzwonil do Sorosa…

 19. @Wiesiek59

  „Poczytaj może sobie Veteranstoday”

  Wikipedia o tej znamienitej latrynie internetowej:

  „Veterans Today is a pro-Kremlin and anti-Semitic conspiracy theory and fake news website”

  Wieska59 najmocniej przepraszam za to ze zyje i oddycham, ktory to fakt lapie sie na Zbrodnie Przeciw Ludzkosci.

 20. @lelek3333
  Masz Recht:)

 21. @Wiesiek59

  …. robi tutaj reklame witrynie internetowej „The American Conservative”.

  Warto zauwazyc, ze wzmiankowana witryna obarcza Polske za wybuch Drugiej Wojny Swiatowej. Zeby nie byc goloslownym – wklejam link

  https://www.theamericanconservative.com/postright/re-the-unnecessary-war/

  i wklejam co nieco z materialu „re-the-unnecessary-war”:

  „The Polish government in the mid- and late 1930s went on the rampage inciting violence against Germans and periodically closing off Danzig and the “Polish Corridor,” a strip of land through which Germans by agreement with the victorious Allies were allowed free access between East Prussia and Central Germany. As former German major general and military historian Gerd-Schultze Rhonhof demonstrates exhaustively (although not to the satisfaction of the obsessively antinational German press) in 1939: Der Krieg, der viele Väter hat (1939: The War that Had Many Fathers), Hitler’s bargaining position in dealing with Poland’s military dictatorship up until September 3, 1939, was actually quite reasonable. ”

  Witryna, na ktora sie Wiesiek59 powoluje, upowszechnia poglad, ze Adlof byl „quite reasonable”. Dalej mamy „Polish abuses of German minorities” oraz ” Polish provocation in September 1939″.

  Zawsze byli tacy, ktorym sie Adolf podobal.

 22. Kiedy mowa o Bliskim Wschodzie, niezawodnie pojawiają się głosy wyjaśniające jego obecną sytuację dawnymi i niedawnymi interwencjami Zachodu z całkowitym pominięciem podmiotowości społeczeństw tego regionu. Wszystko wg tych głosów (teraz reprezentowanych przez @kaesjota i @wieśka) sprowadza się do gry zachodnich interesów w regionie, a ZSRR wspominany jest z tęsknotą jako siła dobroczynna, rzekomo stabilizująca. Jest w tym – nie wiem na ile świadome – lekceważenie, żeby nie powiedzieć pogarda, dla mieszkańców Bliskiego Wschodu. Nie przypisuje im się żadnych dążeń i zakłada zerową siłę sprawczą. Bunty przeciw władzy muszą być inspirowane z zewnątrz, możliwości, że są endogenne nie bierze się pod uwagę. Historię Bliskiego Wschodu piszą obce mocarstwa bez żadnego autonomicznego udziału jego ludności.
  Sednem artykułu autora jest zdanie: Irak, Syria, Liban, a może nawet Jordania: wszystkie te państwa zrodzone z kompromisów terytorialnych poczynionych przez europejskie imperia umierały, gdy nagle ich mieszkańcy wyszli razem na ulice, ogłaszając się obywatelami krajów, w których przyszłość nikt wcześniej nie wierzył, zwłaszcza oni sami. Chodzi mu o nic innego jak właśnie podmiotowość społeczeństw bliskowschodnich, w których zawiązują się ruchy obywatelskie. Ale co tam marzenia ludzi o praworządnym państwie i prawach obywatelskich, kto by się tym przejmował, kiedy jest okazja stanąć w szranki w konfliktach geopolitycznych. Po stronie, którą się lubi.

 23. @seleuk(os)
  Przy okreslonej liczbie pozycji decydujacych o ksztalcie spolecznosci typ politycy, naukowcy, liderzy gospodarki etc grupy marginalisowane (np kobiety) zastapione byc musza „glupszymi”, mniej inteligentnymi mezczyznami, w tym przypadku. Gauss nieublagany.
  Tę diagnozę podziela wielu obserwatorów i trudno się z nią nie zgodzić. Pamiętam jak w algierskiej wojnie o niepodległość obok mężczyzn walczyły kobiety. Po zwycięstwie odsunięto je od polityki i zapędzono do tradycyjnych dla kobiet zajęć. Emancypacja kobiet nie jest rzeczą do szybkiego załatwienia. Od czegoś jednak trzeba zacząć, może w tych początkujących ruchach obywatelskich jest na nią miejsce. Tekst Gospodarza budzi zainteresowanie społeczeństwami Bliskiego Wschodu i to jest jego zasługą. Nietety niedocenioną.

 24. @kruk

  „Emancypacja kobiet nie jest rzeczą do szybkiego załatwienia. Od czegoś jednak trzeba zacząć,”

  Zanim mnie i moja rodzine wyniesiono na kopach przy darciu ryja „Zydy wynocha do Izraela”, „Polska dla Polakow!” – to zaczynano od tego, ze natrzasano sie niemilosiernie z guupiej baby, co sie nazywala Godla Meir. Felietonisci i publicysci przescigali sie w dowcipnych sugestiach – zeby „Golde” zobaczyla, czy jej sie „czulent nie przypalil”.

  Wiele sie nie zmienilo do dnia dzisiejszego. Wasz piekny kraj wlasnie na forum ONZ po raz kolejny wypowiada sie ostro, bezkompromisowo i walecznie, ze Nielegalne Osiedla, ktore to Osiedla Syjonistyczni Zbrodniarze wznosza – to Zbrodnia Przeciw Ludzkosci. Czy costam.

  Nie wiem, czy to taka madra polityka – no bo w koncu to takie naplucie w twarz Stanom Zjednoczonym.

  Ale co tam jakies Stany Zjednoczone, jak sie nadarza okazja, zeby Dokopac Pejsatym!

  Serdecznie –

 25. @kruk

  ” Emancypacja kobiet nie jest rzeczą do szybkiego załatwienia. Od czegoś jednak trzeba zacząć”

  W Ukochanych i Umilowanych Bratnich Krajach Religii Pokoju jak na razie stosuje sie powszechnie wycinanki na damskich narzadach rodnych. Zeby nie byc goloslownym – cytuje Wikipedie, dane dotycza Bratniego Egiptu:

  „The 2016 UNICEF report stated that the share of girls aged 15 to 19 who had undergone FGM dropped from 97% in 1985 to 70% in 2015.[37] The percentage of girls and women aged 15 to 49 years who had undergone FGM in the years 2004–2015 was 87%”

  https://en.wikipedia.org/wiki/Prevalence_of_female_genital_mutilation#Egypt

  Sugeruje, aby w tym momencie wyrazic solidarnosci i poparcie dla (baaa-cznosc!) Zaprzyjaznionego Narodu Egipskiego.

  A potem – zachecam do interwencji w Moderacji.

 26. seleuk|os|
  20 listopada o godz. 20:19 138

  Mogę wymienić kilka słynnych szkół koranicznych w krajach arabskich.
  Nie jestem w stanie wymienić słynnych szkół politechnicznych…..
  To również kwestia preferencji, czy statusu religii w życiu tamtejszych mieszkańców.
  Imam jest ważniejszy niż inżynier.
  Inżyniera można sobie zatrudnić z zewnątrz, tak samo jak robotników z Indonezji, Pakistanu, Indii- do ciężkiej i brudnej roboty.

  Jeszcze jedną ważną kwestią różniącą nas- Europejczyków- od innych kultur, jest kwestia LOJALNOSCI.
  My dedykujemy ją idei, krajowi.
  Oni osobie, klanowi, plemieniu.
  LOJALNOŚĆ WOBEC PAŃSTWA, NIE JEST SPECJALNIE ZNANA.
  A to spora różnica.
  Sztuczne granice podzieliły jeden naród, lub podzieliły go na wiele części.
  W myśl interesów kilku krajów- kolonizatorów.

  Co do kwestii nieomylności…..
  Czytam, wyciągam wnioski.
  Takie hobby mam…..

 27. kruk
  21 listopada o godz. 1:12 144

  Używasz frazesów typu „społeczeństwo obywatelskie”.
  Europejska kalka nie pasuje do innych kultur.
  Tak samo jak model społeczny.
  Mamy poczucie wyższości oparte na przeświadczeniu naszej przewagi technologicznej, organizacyjnej.
  Taki model narzucano za pomocą bagnetów przez 150 lat, całemu światu.
  Czasy się zmieniły, są inne drogi do celu- dobrobytu.
  No i pewnych rzeczy już Europejczykom robić nie wypada….

 28. @wiesiek
  Używasz frazesów typu „społeczeństwo obywatelskie”.
  Europejska kalka nie pasuje do innych kultur.

  Jakie masz podstawy do tego twierdzenia? Wiesz co do innych kultur pasuje?
  Taki model narzucano za pomocą bagnetów przez 150 lat, całemu światu.
  Narzucono go Polsce w 1989r.? Rozszerzanie UE odbywa się dzięki bagnetom? Wolne wybory w Ameryce Łacińskiej to dzieło zewnętrznej zbrojnej interwencji?
  Jakie są te „inne drogi do dobrobytu”? Jest jakiś model dobrobytu bez praw obywatelskich?

 29. @lelek3333
  Niby czego chcesz dowieść? Że w Polsce są antysemici i że w krajach muzułmańskich kobiety nie są równouprawnione? Toż o tym powszechnie wiadomo. Jaki mają z tym związek osiedla izraelskie w Palestynie nie pojmuję.

 30. @ lelek,

  Slusznie zauwazonoe, ze felieton nie jest o konflikcie 1967 roku. Wobec tego tylko dorzuce. Jest kilka teorii , wychodzacych z roznych zalozen, co do przyczyn wojny 1967 roku. Wszystkie one prowadza do konkluzji, ze zadna ze stron wojny nie chciala. Jedna z szerszych analiz, uwzgledniajaca rowniez dynamike polityki Izraela, przedstawil Zeev Maoz w ksizace ” Defending the Holy Land. A Critical Analysis of Israel’s Security & Foreign Policy.” Autor wyraznie pisze, ze Izrael ponosi znaczna czesc odpowiedzialnosci za pogorszenie i eskalacje dzialan na granicy izraelsko – syryjskiej, co bylo punktem wyjscia i przyczyna dalszego biegu zdarzen i ostatecznie wybuchu konfliktu zbrojnego. Dzialania Izraela okresla slowem „adventurism”. Stwierdza w konkluzjach, ze Izrael nie byl ani ofiara ani niewinnym obserwatorem zdarzen w zachodzacym procesie eskalacji.

 31. Co do samego felietonu. Uwazam, ze Autor bierze wlasne wyobrazenia ( nie znajduje lepszego slowa) za rzeczywistosc. Troche tak jak z „Arabska Wiosna’, przedstawiana jako dazenie do demokracji i tego typu rzeczy, ktorymi dosyc szczodrze szafuje sie na stronach takich publikacji jak „Polityka”. Symbolem niech bedzie wiezienna smierc w zapomnieniu obalonego prezydenta Egiptu.

 32. @ kruk

  „Europejska kalka nie pasuje do innych kultur.
  Jakie masz podstawy do tego twierdzenia? Wiesz co do innych kultur pasuje?”
  Przeciez kanon zasad tutaj okreslony jako „europejska kalka” powstawal w okreslonych warunkach na przestrzeni wiekow. Jak bardzo trudne sa zmiany niech swiadcza problemu UE. Jezeli teraz twierdzi sie, ze „nasz” system wartosci mozna przeniesc na inna spolecznosc o roznej tradycji i kulturze to swiadczy to o swego rodzaju arogancji lub braku zrozumienia.

 33. kruk
  21 listopada o godz. 4:53 150

  Podstawy są dość proste.
  Społeczeństwa wypracowują sobie normy współżycia przez tysiące lat, adaptując je do warunków życia.
  Inne schematy zachowań będą wśród rolników, koczowników, rybaków, mieszkańców miast, górali.

  Inna będzie pozycja kobiety w społeczeństwach industrialnych, inna w feudalnych.

  Emancypacja kobiet w Europie, możliwa była jedynie dzięki dwóm wojnom.
  Musiały zastąpić mężczyzn przy taśmach produkcyjnych….

  Widzisz takie okoliczności w krajach arabskich, latynoskich, afrykańskich?
  Tam nie ma przemysłu, zdolnego do wchłonięcia niepracujących kobiet, pracy brakuje dla młodych mężczyzn. Stąd fala migrantów- między innymi- do krajów uprzemysłowionych.

  Prawa człowieka wymyślił Carter w roku bodaj 1973.
  Miał to być młot na blok radziecki.
  Pomysł nie ma nawet 50 lat.
  I nigdy nie był stosowany wobec sojuszników.
  Prawicowe dyktatury nigdy nie przeszkadzały opinii publicznej i rzadom krajów zachodnich.
  Wspieranie dyktatorów, puczów generalicji, generałów zamordystów, to była i jest norma.
  Lewicowe, i owszem……

  Najświeższy przykład, to Wenezuela i Boliwia.
  Strzelanie do demonstrantów odbywa się w obu krajach.
  Tylko relacje medialne są diametralnie różne.
  Prawa człowieka nie dotyczą lewicowców?
  Zapewne, to nie ludzie……

 34. Szanowni Panowie Dyskutanci

  Moj poglad na pojawienie blog Dziennik Europejczyka wyrazilem tu. W pierwszym artykule, pierwszy wpis.
  https://guetta.blog.polityka.pl/2019/10/28/lekcje-z-warszawy-i-budapesztu/#comment-3

  Zrobilem tak dlatego, bo uwazam liberalna Europe, parlamentarne systemy przedstawicielskie, laickosc Europy, za jedyne majace PRZYSZLOSC. Przyszlosc w swiecie. Inne nie, przezyja najwyzej jak inwalidzi. Problemy Europy bardzo chetnie dyskutowac chce. Europa jest czescia sys Zachodniego. Jest samodzielna czescia jednak. Nie gorsza jak USA czy Australia czy Canada. Caly czas w budowie, podlega zmianom. Jest zywotna. Europejczycy szukaja odpowiedzi na zagrozenia BEZ STRACHU. System wartosci europejskich nie ma nic wspolne z systemem rosyjskim czy chinskim czy jakikolwiek inny. Co Panom wydaje. My szukamy rozwiazan bez strachu. Jestesmy samodzielni intelektualnie, ekonomicznie, militarnie tez. Nie boimy przyszlosci.

  Wszyscy zdajemy sobie sprawe, blog czytaja nie tylko aktywni, piszacy. Sa rowniez tylko czytelnicy, pasywni. Czy Wy produkujecie texty dla nich, domagacie odpowiedzi od mnie? Dlaczego Szanowni Panowie zdanie macie odmienne moge zrozumiec. Moge zrozumiec koniecznosc tu pobytu. Potrzebe Wasza. Jestem nawet gotow z Panami dyskutowac. Proponuje jednak, dla sensu takiej rozmowy/dysskusji zasade dosc prosta.

  Nie traktujcie Panowie Oponenci rozmowcy jak idioty. Zalozcie jest przynajmniej rownie madry, oczytany, inteligentny, wyksztalcony, obyty w swiecie jak Ty sam jestes. Przynajmnie mnie tak nie traktujcie. Nie zasmiecajcie blog. Blog co mozebyc wyjatek w portal „Polityka” i reszcie polskiej prasy. Poszukajcie blog innego parlamentarzysty EU, polskiego. Jest taki? 😀 Jak macie ochote smiecic. Przynajmnie poudawajcie, dla pozoru, europejczykami jestescie. Europa to nie tylko eventualnie miejsce zamieszkania. Europa jest tez idea. Idea jak zyc.

  Pzdr Seleukos

 35. kruk
  21 listopada o godz. 1:32

  Oczywiscie Kruk.

  Te powolywanie innych na te „tradycyjne wartosci”. Zbiorcza nazwa, nieprzystajacych do rzeczywistosci, swiata, dawno umarlych idei. Pudrowanie Frankenstainow…

  pzdr Seleukos

 36. wiesiek59, 21 listopada o godz. 8:49
  do
  kruk

  To niech sobie zbuduja Przemysl, ci co go nie maja. Wyprodukuja, co im brakuje i innym. Wode czysta, zywnosc, czyste powietrze, cokolwiek chca a inni pragna… Zaplaca… Ale nie auta na kwadratowych kolach. To bedzie malomasowy produkt.

  Niech do siebie nie strzelaja do siebie. Zaczna ze soba rozmawiac, prosciej i taniej. Moze lubia strzelac do siebie? Bo rozmawiac nie umieja. Chetnie bron kupuja, gdzie popadnie.

  Byc moze Carter wymyslil? 🙂 Mamwatpliwosc, ale… Czy succés nie osiagnal Carter wobec tego?

  Z usmiechem, pzdr Seleuk

 37. seleuk|os|
  21 listopada o godz. 9:55 158

  Na palcach jednej ręki policzysz, kraje które zbudowały przemysł od podstaw, po II swiatowej.
  Po prostu, nikt nie zezwoli na budowę konkurencyjnych mocy produkcyjnych w krajach postkolonialnych.
  Mają dostarczać surowców, siły roboczej, i być rynkiem zbytu na towary z Metropolii.
  Po to się w nich utrzymuje marionetki u władzy, by taki stan trwał.

  W Polsce, wygaszono produkcję rodzimych towarów, bądź wykupiono, przekształcając w montownie.
  Towarów pod własną marką, produkujemy niewiele.
  Właśnie wygaszają nam Nową Hutę…..na przykład.
  Stal bedziemy importować.

 38. @wiesiek
  Emancypacja kobiet w Europie, możliwa była jedynie dzięki dwóm wojnom.
  Musiały zastąpić mężczyzn przy taśmach produkcyjnych….Widzisz takie okoliczności w krajach arabskich, latynoskich, afrykańskich?

  Bez wojen nie ma emancypacji kobiet – zabawna teza. W krajach latynoskich kobiety – owszem – się emancypują. Czy muszę przypominać postacie Michelle Bachelet, Dilmy Rousseff, Cristiny Kirschner? W Meksyku już dwie kobiety kandydowały na prezydenta. Nie zliczę kobiet latynoskich w polityce, mediach, nauce, literaturze itd. W programach globalnych stacji telewizyjnych widać coraz częściej czarne aktywistki polityczne oraz takie z chustami na głowie. Nie czekają na kolejną wojnę, która je wyzwoli.

 39. P.S. Której to wojnie zawdzięczamy walkę brytyjskich sufrażystek o prawa wyborcze dla kobiet?

 40. kruk
  21 listopada o godz. 14:54
  Mój najstarszy brat ( było nas czworo ) często nam wypominał:
  – Wy to teraz macie dobrze ale to ja musiałem dla was przecierać drogi i zbierać od rodziców cięgi !
  I tak to jest – ten, który wytycza nowy szlak i po nim prowadzi zawsze ma najciężej – każdemu następnemu to już lżej jeśli idzie w podobnym terenie i korzysta z doświadczeń pionierów. W innym terenie może być łatwiej albo też trudniej !
  Że w Europie wojny przyczyniła się do emancypacji to fakt ale nie jest to warunek konieczny.

 41. @Marian W.O.

  „nasz” system wartosci mozna przeniesc na inna spolecznosc o roznej tradycji i kulturze to swiadczy to o swego rodzaju arogancji lub braku zrozumienia.
  Przecież nie mówimy o przenoszeniu systemu wartości, tylko o wewnętrzym ruchu Bliskim Wschodzie w kierunku państwa świeckiego i praworządności. Można być sceptycznym co jego szans na powodzenie dzisiaj. Natomiast arogancją jest zakładanie, że poza obszarem kulturowym Zachodu ludzie takich potrzeb nie mają.

 42. kruk
  21 listopada o godz. 15:10 161

  Zdaje się, Wojnie Krymskiej i późniejszym…..
  Kojarzysz Florence Nigthingale?

  Białe, pochodzące z warstw uprzywilejowanych, takie jak Kirschner, Bachelet, Peron, to jaskółki.

  Indira Ghandi, Park, ta s Birmy, to przedstawicielki RODÓW zajmujących się polityką od pokoleń.

  By zaszła zmiana, poczekam aż premierem Japonii, czy prezydentem USA będzie kobieta…..
  Saudyjskim królem nie zostanie napewno…..

  Poza Europą i krajami wywodzącymi sie z naszej kultury, kobiety są postaciami drugoplanowymi- w reszcie świata.
  Jakieś 6/7 ludzkości zdominowanych jest przez kulturę macho.
  Przynajmniej według mojej wiedzy o swiecie.
  Kinder, Küche, Kirche, ma się nieźle.
  I jedynie poważny wstrząs społeczny to zmieni.

  Jedynym poważnym społeczeństwem który akceptuje równouprawnienie kobiet, są chyba Kurdowie.
  Mają wadę zasadniczą w tamtym obszarze.
  Są lewicujący i zlaicyzowani, podobnie jak Palestyńczycy.
  I jak tu nie wierzyć w czynnik wojenny w drodze do emancypacji?

 43. W sumie, jest i polski wątek.
  Te wszystkie wdowy po powstańcach, musiały zapewnić byt rodzinom, skoro mężowie byli na zsyłce bądź zginęli.
  To one zapoczątkował POZYTYWIZM.
  Z braku innych możliwości, musiał zostać SIŁACZKAMi…..

  Ten obraz bardzo ładnie mi się komponuje.
  Jakieś uwagi?

  Masowa emigracja młodych mężczyzn z Sahelu, czy środka Afryki, przełoży się na pozycję kobiet- jedynych żywicielek rodzin.
  Na razie, są łupem różnych band.
  Ale, wcześniej czy później się zorganizują.
  I panowie i władcy, mogą się po powrocie zdziwić……

 44. @wiesiek
  Coraz zabawniej. Białe latynoski to niezupełnie kobiety, bez wojny krymskiej nie byłoby sufrażystek. Ale zaraz – czy nie powinno się zdyskredytować sufrażystek, bo przecież Lady Panhurst była arystokratką, czyli odpowiednikiem białych kobiet w Ameryce Łacińskiej?
  Bez powstania styczniowego nie byłoby w Polsce emancypantek (skąd się wzięły w Rosji?). Eureka! Pozytywizm toć przecież nic innego jak siłaczki. Wszystko układa się wokół wojen. Jest jednak światełko nadziei dla kobiet z Sahelu – mogą zacząć się emancypować bez wojny.
  Proponuję lekturę o kwestii kobiecej w Rosji https://en.wikipedia.org/wiki/Feminism_in_Russia i sięgnięcie do jakiegoś tekstu o pozytywiźmie w Polsce ( nie podaję linku, bo za długi i zatrzymałby mój komentarz w moderacji).

 45. @kruk

  „Że w Polsce są antysemici”

  A skadze! Uprzedzony o odpowiedzialnosci karnej na mocy art 133 KK zaswiadczam, ze tych antycostam nie bylo, nie ma i nie bedzie. To wszystko wymysly Zbrodniczej Antypolskiej Propagandy, finansowanej przez Wiadome Kola.

  Co innego zdrowe, naturalne i godne poparcia przejawy _judeosceptycyzmu_, do ktorych zaliczamy chocby Narodowo-Patriotyczne marsze pod haslem „A na drzewach zamiast lisci / beda wisiec syjonisci”. Tu jednak Narodowo-Patriotyczna mlodziez ma problem: Skad wziac obiekty do wieszania?

  To jest ten slaby punkt kazdej czystki etn.. srry, wroc, kazdego Oczyszczania Kraju z Wrogich mu Elementow. Jak sie dokladnie Oczysci – to potem nie ma komu doserdolic.

  ” i że w krajach muzułmańskich kobiety nie są równouprawnione?”

  To jest przeuroczy eufemizm – okreslac wyjatkowo barbarzynskie zdziczenie, okreslac wycinanie dziewczynkom lechtaczek (a w zaleznosci od miejscowej tradycji – takze innych fragmentow damskiej anatomii) zdaniem „kobiety nie są równouprawnione”. Kobiety nie sa rownouprawnione tam, gdzie sie kobiety zmusza urzedowymi sankcjami do rodzenia niezdolnych do zycia potworkow. Kobiety nie sa rownouprawnione tam, gdzie sie utrudnia i/lub delegalizuje dostep do srodkow antykoncepcyjnych.

  Co innego jednak lipne, fikcyjne „rownouprawnienie” – a zupelnie co innego akceptacja barbarzynskiego, wstretnego i zupelnie masowego kaleczenia dziewczynek. Oczywiscie tego tematu Sily Pokoju i Postepu nigdy nie poruszaja, bo darcie ry.. sorki, objawy potepienia rezerwuje sie do czegos zupelnie innego.

 46. @Wiesiek59

  „Prawa człowieka wymyślił Carter w roku bodaj 1973.
  Miał to być młot na blok radziecki.”

  „Kiedy Kara Mustafa, Wielki Wodz Krzyzakow
  poprzez Gory Ogniste wiodl Grekow na Krakow”

  W roku 1973-cim Carter niczego specjalnego nie mogl „wymyslec”, bo prezydentem byl wowczas Ryszard Nixon. Carter zajmowal wowczas zaszczytne stanowisko gubernatora stanu Georgia i prowadzil plantacje orzeszkow ziemnych. Warto dodac, ze u Cartera panowala scisla segregacja rasowa, nawet kosciol dla czarnych osobny, dla bialych osobny.

  Powszechna Deklaracja Praw Czlowieka zostala uchwalona przez ONZ w roku 1948-ym. Warto zaznaczyc, ze od glosu wstrzymala sie Arabia Saudyjska, RPA; ZSRR, Czechoslowacja i oczywiscie ojczyzna Wieska59. Bardzo mozliwe, ze Carter w jakis sposob w tym raczki maczal – ale uczeni biografowie jakos o tym nie wspominaja.

  Podsumowujac – neonazistowkie latryny internetowe nie sa najlepszym zrodlem wiedzy o swiecie.

 47. @Wiesiek59

  „Na palcach jednej ręki policzysz, kraje które zbudowały przemysł od podstaw, po II swiatowej.
  Po prostu, nikt nie zezwoli na budowę konkurencyjnych mocy produkcyjnych w krajach postkolonialnych.”

  Te kraje, ktore chcialy – to budowaly przemysl. A ze byly suwerenne, to sie nikogo nie pytaly o zdanie czy o laskawe zezwolenie.

  Przemyslowa i naukowo-techniczna potega jest Korea Poludniowa.

  Singapur, zupelnie mlode panstwo – miesci sie w pierwszej dziesiatce najbogatszych krajow swiata. W Singapurze jakis czas temu zbudowano najwiekszy na swiecie plywajacy dzwig, „Sleipner”:

  https://www.offshoreenergytoday.com/worlds-largest-semi-submersible-crane-vessel-completed/

  Brazylia od podstaw zbudowala potezny przemysl lotniczy. Samoloty pasazerskie „Embraer” docieraja na wszystkie kontynenty.

  Finlandia jeszcze calkiem niedawno byla krajem przerazliwie biednym, typowo rolniczym – choc nic tam za bardzo rosnac nie chcialo. Na przednowku mieszano make pol na pol ze zmielona kora drzewna. Dzis to jeden z najbogatszych krakow swiata. Sokces Nokii troche zmienil postac rzeczy. Ale i finski przemysl stoczniowy, ktory produkuje luksusowe wycieczkowce, morskie kolosy – tez swoje znaczy.

  Nikogo sie o pozwolenie nie pytal Tajwan.

  Generalnie jest tak, ze telefony komorkowe, olbrzymie statki-wycieczkowce, samoloty pasazerskie, auta marki „Hyundai” czy plaskie telewizory Samsunga sprzedaja sie duzo lepiej, niz Polityka Historyczna, Judeosceptycyzm czy tez uroczyste obchody Cudu nad Wisla.

 48. wiesiek59, 21 listopada o godz. 11:10

  Sluchales Wiesiek odpowiedz Zandberga na Morawiecki expose rzadowe? 🙂 Na temat montowni, marionetek, wlasnych marek, panstwa dobrobytu?

  Arcelor Mittal Poland: „Jak już wcześniej informowali przedstawiciele firmy, powodem tej niełatwej decyzji o tymczasowym wygaszeniu części surowcowej są wyzwania, z którymi mierzy się europejskie hutnictwo. Nadal borykamy się z wysokimi cenami surowców, rosnącymi kosztami uprawnień do emisji CO2 i niewystarczającymi środkami ochrony europejskiego rynku, co bezpośrednio przekłada się na ogromny wzrost importu z krajów trzecich.”
  Czy wiesz ile beda polskie jablka/kg i palety kosztowac sztuka? W produkcje wchodzi cena emisji CO2/tone (transport, zbior, przetworstwo) i energia el z elektrownia Ostroleka. Zajrzales gdzies kiedy ta „elektrownia” osiagnie zysk? 🙂

  Kogo Ty chcesz pytac o start nowych firm? Nokia, Erikson, Huawei? Zeby 6G teknologie zaczac produkowac i sprzedawac? 6G 🙂 Kiedys wspolpracowalem na samym poczatku startup produktu, co Ty z cala pewnoscia uzywasz. W Kista. Gdybym zapytal, czy pozwolenie mamy, toby wszyscy paralizu dostali, ze smiechu, nic z tego nie bylo produktuc o pozwolenie? Wiesz ile tam „jednorozcow” powstalo? A musyki czasem sluchasz? Na kopanie piaskownicy w Baltyk, cale szczescie trzeba.

  Moglbym tak wiele stron, nie ma potrzeby
   

  kruk, 21 listopada o godz. 19:12

  Coraz zabawniej. Ja wojny krymskiej nie pamietam. Bylem troche za maly 🙂 Ale do czego doprowadzilo te 70lat braku wojny w Europie? Te tlumy bezdomnych nedzarzy, glod, kobiety sprzedajace za czekolade czy ponczochy. 70lat braku wojen, i prosze, skutki. Miliony uciekinierow, na BliskiWschod, Sahelu. Tam to kobiety. Mmmm… A Balkany kwitna. Panstwa EU, twarde wojenne jadro, podania skladaja, chca accesji do Balkanow. Dlaczego? Przestali wojowac, w 70lat, stracili szanse na rozwoj, sprawiedliwych, porzadnych krajow. Rownouprawnienia kobiet szanse. A tam, na BliskimWschodzie, Aleppo, Kair, Sahara, Damaszek, uniwersytety kwitna, dla militarny komplex produkuja nauke. Teraz Serbia i Macedonia, blizej, beda uczyc nas, jak nedzy zapobiegac. Przyjma podanie. Z cichym Rosji blogoslawienstwem, przeciez wspolne wartosci mamy 🙄 Zabawne Kruk?

  pzdr Seleukos

 49. @Wiesiek59, @kruk

  „Emancypacja kobiet w Europie, możliwa była jedynie dzięki dwóm wojnom.
  Musiały zastąpić mężczyzn przy taśmach produkcyjnych….”

  JPierwszym krajem w Europie, w ktorym kobiety otrzymaly prawo wyborcze, byl Norwegia. Mialo to miejsce w roku 1913-tym.

  Jakie to wojny toczyla Norwegia przed rokiem 1913-tym i z kim je toczyla – o tym chyba nawet na witrynie IHR ani na „Veteranstoday” nie napisali.

  Uczyl Marcin Marcina…

 50. @seleuk [os]

  „kobiety sprzedajace za czekolade czy ponczochy”

  Zaraz, zaraz. Takie transakcje wiazane to chyba nie tylko w czasie wojny? Pozwole sobie zacytowac fragment powiesci, ktora kiedys bila rekordy popularnosci:

  „A obszczekiwać mnie przed Staśkiem, jak wrócił z Nie-I mieć, to
  czas mieli. Jak te krety ciągle ryli i obmawiali. Stefka ta-i ka, Stefka owaka.
  Ich interes?

  Co pan! – szarpnęła się.

  – Też dobry l sobie. Jak to mu pilno. i –
  A co? – sapnął. j’ – Pstro!

  i Po chwili uśmiech rozjaśnił jej czerwoną od płaczu, zapuch-I niętą twarz:

  ! – Pokaż pan te pończochy. Jak je na pogrzeb ubiorę, to siostrę | Staśka szlag
  z zazdrości trafi. Niech nie zadziera nosa, zdzira jedna… „

 51. lelek3333
  21 listopada o godz. 20:47

  Zgadza. Ja widzialem na Omonia (centrum Aten), 2009. Za bonus byly dzieci, z mama.

  pzdr Seleuk

 52. @Wiesiek59, @kruk

  „Jedynym poważnym społeczeństwem który akceptuje równouprawnienie kobiet, są chyba Kurdowie.
  Mają wadę zasadniczą w tamtym obszarze.
  Są lewicujący i zlaicyzowani, podobnie jak Palestyńczycy”

  Dziwna sprawa – bo ci „”lewicujacy i zlaicyzowani” „Kurdowie” wycinaja dziewczynkom lechaczki i inne szczegoly damskiej anatomii. Tak sie pewnie objawia „rownouprawnienie:

  https://www.hrw.org/report/2010/06/16/they-took-me-and-told-me-nothing/female-genital-mutilation-iraqi-kurdistan

  „n Iraqi Kurdistan a survey by the Ministry of Human Rights in 2009 suggests that in one district over 40 percent of women and girls aged 11-24 years have been subjected to female genital mutilation (FGM). An NGO survey covering a wider geographical area gives even higher figures.”

  A co do „lewicujacych” i „zlaicyzowanych” „Palestynczykow” – to chyba sie ta laickosc lewitujaca najpelniej objawia w strefie Gazy. Jakby kto nie wiedzial, to w strefie Gazy obowiazuje prawo szariatu. Ale to podobno bardzo postepowy szariat. Z waszego portalu „wPolityce”:

  „Przed tygodniem policja zakomunikowała wszystkim 56 szkołom nauki jazdy działającym w Strefie Gazy, zamieszkanej przez półtora miliona Palestyńczyków, że odtąd kobiecie, która pobiera lekcje prowadzenia samochodu od instruktora-mężczyzny, powinien towarzyszyć męski członek rodziny związany z nią pokrewieństwem pierwszego stopnia.


  W ostatnich tygodniach coraz częstsze są przypadki zatrzymywania przez policję instruktorów szkół samochodowych, którym podczas jazdy z uczennicą nie towarzyszy jej brat lub ojciec.

  Odkąd islamski ruch Hamas przejął w 2007 roku kontrolę nad Strefą Gazy, narzuca stopniowo ludności zasady prawa islamskiego, szariatu. Zaczął od wydania nakazu noszenia przez kobiety hidżabu, islamskiego nakrycia głowy.”

  Tyle na temat Strefy Burki i Hidzabu.

 53. O postepowym szariacie wiem niewiele. Bo mam brak zainteresowania. Ale o Ghaza…

  Sharon, zostawil „zawodowym uchodzcom”, hektary pod szklem, dla uprawy warzyw. Israelczycy maja teknologie upraw z mala iloscia wody (malo parowania). Wtedy wszystkie rury szklarni przerobiono na korpusy, a potas i azot nawozow na paliwo. Tak skonstruowano rakiety co nazywaja „Kassym” (chyba). One maja pewnie jakis Tech symbol, typ bx2-8XX-Q. 😀 A teraz sa akcje ship to Ghaza, zeby wiecej nawozow azotowych i potasowych. Te Kassym sa na stale paliwo.

  dobranoc Wacpanstwu, Seleukos

 54. Przedstawiłem własny punkt widzenia na kwestię PROCESU emancypacji kobiet.
  Skoro jest błędny, proszę przedstawić inny czynnik, powodujący takie skutki.
  Jeżeli nie wojna i związana z tym zmiana ról społecznych, to co?

 55. seleuk|os|
  21 listopada o godz. 20:40 170

  Chucpa z „ocipieniem klimatycznym” szyta jest na grube biliony KREDYTÓW.
  Które usłużnie wydrukują banki, nie posiadające takiego kapitału.
  Polskę ma to kosztować 600 miliardów zł.

  Nacisk medialny na propagowanie nowej religii, jest olbrzymi.
  Podatek na przemysł w postaci zielonych certyfikatów, spowoduje jedynie likwidację miejsc pracy w Europie, przeniesienie ich w inne regiony planety.
  Dalej będzie potrzebna stal, cement, nawozy sztuczne.
  Sprowadzane miliony ton do Europy, za pomocą TRANSPORTU.

  Efekt?
  Bedziemy żyć ekologicznie i romantycznie- przy łojówkach
  Dla mnie, to jakieś szaleństwo…..
  Europa produkuje 7% globalnego CO2 i chce zbawić Glob?

  Możesz coś skrobnąć na temat Szwecji.
  W tym roku, prawie 200 zamachów bombowych, strzelanin, wywołanych przez miłujących pokój młodych inżynierów i lekarzy…..
  Nie znających podstaw języka, alfabetu łacińskiego, wychowanych w innej kulturze.
  Kolejna bzdura propagowana przez media jako religia, to pokojowa koegzystencja na jednym terenie różnych systemów wartości.

  Media kształtują rzeczywistość, lemingi łykają przekaz?

 56. kruk
  21 listopada o godz. 19:12 166

  Orientujesz się w genealogii latynoskich rodów?
  Nie ma tam na ogół kropli krwi indiańskiej, czy murzyńskiej.
  Jedynym tubylcem sprawującym rzady w jakimkolwiek latynoskim kraju, był Morales.
  Reprezentacja na najwyższych stanowiskach Mulatów czy Metysów, jest i była szczątkowa.

  Taki, nieakcentowany rasizm……

  Masz inne dane?
  Czy dziurę w wiedzy o świecie?

 57. @Wiesiek59

  „Możesz coś skrobnąć na temat Szwecji.
  W tym roku, prawie 200 zamachów bombowych, strzelanin, wywołanych przez miłujących pokój młodych inżynierów i lekarzy…..
  Nie znających podstaw języka, alfabetu łacińskiego, wychowanych w innej kulturze.”

  Dziwna sprawa, bo te twoje ziomy to sie tak do Szwecji pchaja, jakby ta Szwecja byla gumowa. Taka ta Szwecja zla i niedobra – a te twoje ziomy wlasnie do Szwecji sie pchaja. Jeden przez drugiego. Juz ich jest w Szwecji ponad sto tysiecy.

  Jezyka rzeczywiscie nie znaja, nawet jak pomieszkaja lat dziesiec czy pietnascie. Ale kazdy jeden to oczywiscie inzynier, chirurg albo informatyk:

  „Szukam pracy opieka nad dziećmi lub sprzątanie.Pracowalam przy sprzątaniu.Mam 30 lat posiadam prawo jazdy bez nałogów.Nie posiadam PN ani nie władam żadnym językiem.Szukam pracy od zaraz

  witam
  kobieta 50 lat.szukam pracy od zaraz z zakwaterowaniem na pelny etat na terenie szwecji.nie mam PN ani prawa jazdy.obecnie jestem w polsce.
  za kazda wiadomosc z gory dziekuje.

  Szukam pracy przy sprzątaniu mieszkań,domów na terenie Sztokholmu od zaraz. Mam doświadczenie . Posiadam prawo jazdy,personnumer.

  Szukam pracy przy sprzątaniu mieszkań,domów na terenie Helsingborg od zaraz. Pracowałam przy sprzątaniu.Mam 42 lat bez nałogów prawa jazdy nie posiadam. Minusem jest bariera językowa oraz nie posiadam PN.

  Generalnie szukam pracy jakiejkolwiek.”

  https://www.poloniainfo.se/bazar/ogloszenia-w-szwecji/3/praca-szukam-pracy

  Jak ta Szwecja taka zla i niedobra – to moze nalezy siedziec na …… w rodzinnym Grojcu? Zreszta nie tylko Szwecja zla. Syjonisci „morduja Palestynczykow”, Makrela zla, Bruksela niedobra, zabojady usilowaly wcisnac nic nie warte Caracale, niepomni, ze ich uczono jesc widelcem, w USA Kongres uchwalil 447, Trump podpisal, w Ameryce Lacinskiej „nieakcentowany rasizm”, w PE nie tak dawno 27-0, poza tym wstretne Szwedy nie chca wydac polskim wladzom Stefana Michnika.

  Cale szczescie, ze pelna sztama z San Escobar.

 58. @wiesiek59

  „Jeżeli nie wojna i związana z tym zmiana ról społecznych, to co”

  Pierwszym krajem w Europie, w ktorym kobiety otrzymaly prawo wyborcze, byl Norwegia. Mialo to miejsce w roku 1913-tym.

  Jakie to wojny toczyla Norwegia przed rokiem 1913-tym i z kim je toczyla – o tym chyba nawet na witrynie IHR ani na „Veteranstoday” nie napisali. Pewnie to jakies scisle tajne wojny.

  „By zaszła zmiana, poczekam aż premierem Japonii, czy prezydentem USA będzie kobieta…..”

  Clintonowa przegrala o wlos. Przegrala, bo taka akurat odnynacja wyborcza, ale glosow uzyskala wiecej, niz Trump. Spora roznica na korzysc Clintonowej – 2.8 miliona glosow.

  Warto zauwazyc, ze srodowiska Narodowo-Radykalne bardzo Clintonowej nie lubily. A Trumpa z oczywistych powodow (ziec nie taki jak trzeba, 447, ambasade pprzeniosl, przestac wspierac bratni Iran) – jeszcze bardziej nie lubia.

  Jak Clintonowa – to zle. A jak Trum – to niedobrze.

  Tak zle i tak niedobrze.

  Cale szczescie, ze Bratni Iran swieci triumfy:

  „Władze Iranu krwawo tłumią protesty mieszkańców po podwyżkach cen benzyny. Oficjalne wyliczenia agenci prasowych mówią o sześciu ofiarach, ale Amnesty International szacuje bilans ofiar nawet na dwieście osób. … Przez Iran przetacza się ogromna fala protestów. Zamieszki trwają od piątku i związane są z wprowadzoną przez władze kraju podwyżką cen benzyny oraz racjonowaniem paliwa. Wczoraj agencja AFP podała, że śmierć poniosło co najmniej sześć osób. ”
  „Prezydent Hasan Rouhani ogłosił w środę, że udało mu się zdławić niepokoje w Iranie. Zagranica potępia środki, jakie władze kraju w tym celu przedsięwzięły. Opozycja podaje, że zabito ponad 100 osób. Irańskie władze niemal całkowicie wyłączyły w kraju internet, odcinając od informacji zarówno swoich obywateli, jak i zagraniczne media.”

  Ja slyszalem, ze praprzyczyna jest prosta: Rotszyld zadzwonil do Sorosa…

 59. @wiesiek
  Jedynym tubylcem sprawującym rzady w jakimkolwiek latynoskim kraju, był Morales.
  Taki, nieakcentowany rasizm…

  Twój rasizm jest mocno zaakcentowany tylko na odwyrtkę.
  W dziedzinie wiedzy o świecie nie mam zamiaru się ścigać z takim, jak Ty tytanem.

 60. @lelek3333
  ” i że w krajach muzułmańskich kobiety nie są równouprawnione
  To jest przeuroczy eufemizm

  Nie ma to jak nadinterpretować i się przyczepić. Wymyśliłeś sobie objawy tolerancji dla FMG. Trudno o łatwiejszy cel do ataku, więc grzmijmy gromko. Stawiasz sobie za misję przedstawianie świata muzułmanów w jak najgorszym świetle, żeby tym bardziej uwydatnić piękno moralne i osiągnięcia cywilizacyjne…. dopowiedz sobie czyje. I rozpierasz się z tym na różnych blogach nie szukając nawet pretekstu w dyskutowanych tematach. Trudno się nie żachnąć na tę zdartą płytę.
  Z dyskursem o równouprawnieniu kobiet mógłbyś się udać do niektórych swoich ziomków jak już czujesz się tak misyjnie. A jest co robić na tym polu, o czym może zaświadczyć taki oto incydent https://www.dw.com/en/ultra-orthodox-jews-clash-with-womens-group-at-holy-site-in-jerusalem/a-47829813 „Tradycyjne wartości” wszędzie są, jak widać, żywe.

 61. Możesz coś skrobnąć na temat Szwecji.
  W tym roku, prawie 200 zamachów bombowych, strzelanin, wywołanych przez miłujących pokój młodych inżynierów i lekarzy…..
  Nie znających podstaw języka, alfabetu łacińskiego, wychowanych w innej kulturze.
  Kolejna bzdura propagowana przez media jako religia, to pokojowa koegzystencja na jednym terenie różnych systemów wartości.

  @wiesiek podaje rekę @lelkowi, wizje świata – wydawałoby się krańcowo odmienne – nagle się zbiegają. Cóż, tak z krańcami bywa. A @lelek wydaje sie tego nie zauważać i chwilowo zapomniawszy o muzułmanach przypuszcza atak na swoich byłych rodaków. Polacy nie znają alfabetu łacińskiego? Wielkie brawa, Panowie.

 62. @kruk

  „Trudno się nie żachnąć na tę zdartą płytę.”

  A żachaj się w najlepsze, Albo się nie żachaj. Albo cośtam.

  Sama sobie wystawilać świadectwo określając wyjątkowo barbarzyński, przerażający zwyczaj okrutnego kaleczenia dziewczynek, na masową skalę, wycinania dziewczynkom łechtaczek i/lub innych narządów (np warg sromowych) – eufemizmem, iz „w krajach muzułmańskich kobiety nie są równouprawnione”.

  W tym momencie to tobie i twoich zasadach, przepraszam za ciezki wulgaryzm, _etycznych_ – wiadomo juz wszystko.

  „Ultra-Orthodox Jews clash with women’s group at holy site in Jerusalem”

  No po prostu zgroza. A takze okropnosc.

  Niemniej jednak ani jedni, ani drudzy – nie zostana zapedzeni do oblanej benzyna stodoly. Tych kobiet, o ktorych mowa – nie beda spece od Zagadnien Narodowo-Rasowych publicznie i zbiorowo gwalcic. I zadnej z nich wzmiankowani spece nie urzna glowy, zeby urznieta glowa pograc sobie „w noge”. I zadnego „bachora” ani zadnej „Salcie” zywcem nie wrzuca do huczacego ognia.

  Jednym slowem – przekichane.

  Dla specow od Zagadnien Narodowo-rasowych to juz tylko nagroda pocieszenia. Znaczy i dla takich w spodniach i dla tkich spodnicach.

  Moga drzec ryja. Moga sie zapluwac z wariackiej nienawisci.

  I na tym wlasciwie koniec. Bo poza tym to raczej wiele nie moga.

  Serdecznie –

 63. @kruk

  „Polacy nie znają alfabetu łacińskiego”

  Nie wszyscy znaja jezyki obce (o tym pisalem, a nie o „alfabecie”).

  Lacine na ogol wszyscy znaja.

  „Chodz no tu urrwal bo ten urrwal szkop/zabojad/angol/dun” (niepotrzbne skreslic) „cos tu urrwal nadaje, a ja urrwal po ichniemu to nie bardzo. Co _un_ urrwal chce? O co mu urrwal biega? Co on urrwal tak _recamy_ macha?”

  A co do znajomosci jezykow –

  „Hydraulik 2019 —Szukam pracy mam 30 lat jezyka nie umiem najlepiej u polaka”

  „Szukam pracy opieka nad dziećmi lub sprzątanie.Pracowalam przy sprzątaniu.Mam 30 lat posiadam prawo jazdy bez nałogów.Nie posiadam PN ani nie władam żadnym językiem.Szukam pracy od zaraz.”

  Cale szczescie, ze dziewczyny na ogol nie najgorzej umieja po francusku :-))

 64. @lelek3333
  Moga drzec ryja. Moga sie zapluwac z wariackiej nienawisci
  Wpadasz w trans. Opamiętaj się człowieku. Jeżeli ktoś się tu zapluwa, to właśnie Ty – z wściekłości. A potrafisz czasem mówić rzeczy ciekawe.

 65. @Wiesiek
  Nie czuje Ciebie umiec wprowadzac w zagadnienia emancypacji, rownouprawnienia, zmian klimatycznych, migracji (szczegolnie do Skand), wyzszosci gospodarek bozianarodzeniowych nad gospodarkami wielkanoworocznymi i podobnych zagadnien. Mialem ochote, ale Ty za szybko piszesz Wiesiek 🙂 Kazdy moze miec wiare co chce. Ty tez. Ja jestem agnostyk, nigdy mnie do glowy nie przyszlo dyskutowac kosmogonii religijnych, spolecznych, historycznych, gospodarczych kosmogonii etc.

  Poniewaz czytam Wiesiek, jestes czlowiek gleboko wierzacy, uwierz mnie 🙂 Huta w Nowa Huta zadnej przyszlosci nie ma. Za 10lat, tona zelaza zbrojeniowego lub tram szyn z huta NowaHuta, oferowana bedzie 1000€uro za tone (lub2000), co jest cena wygorowana, nikt nie kupi. Koszt surowki/pracy bedzie 10€uro/tona, zysk huty 0,0005€uro/tona. Jak poszperasz w COMEX/NYMEX to bedziesz wiedzial. Jak nie rozumiesz dlaczego, to dlatego bo ja tak chce 😎

  @All
  W ogole, proponuje trzymac tematy art wstepnych, przyszlosc Europy (praca Parlament EU), w otaczajacym swiecie. Inaczej nudno bedzie, co jest najwieksza wada i szkoda czas/klawiatura.

  pzdr Seleukos

 66. Tytti Tuppurainen (finskie przewodnictwo EU) zapresentowala propozycje kontroli (dorocznego audytu) praworzadnosci w krajach EU. Polska i Wegry zablokowaly konsultowana poprzednio propozycje (26:2). Tu text
  https://www.consilium.europa.eu//media/41394/st14173-en19.pdf

  pzdr Seleukos

 67. Rasizm istnieje, i ma się wbrew mediom, bardzo dobrze.
  Wśród europejskiej i anglosaskiej arystokracji, nie znajdziesz małżeństw międzyrasowych.

  Współczesna arystokracja pieniądza, takich przypadków ma bardzo niewiele.
  Przepływ genów występuje najczęściej w klasie średniej.

  Co do emancypacji jeszcze.
  Najlepiej widać to na przykładzie Oskarów.
  O ile pamiętam, kobiet niewiele, tak samo jak kolorowych.
  świadczy to zapewne o preferencjach Jury, poziomie ich otwartości i postępowości?
  Kolorowe kochanki są do przyjecia, żony, wykluczone…..

 68. @seleuk(os)
  Dziekuję za podesłany tekst o monitorowaniu praworządności w UE. Wyłowiłam dwa fragmenty:
  1.we note that the evaluation of the annual rule of law dialogue carried out at the end of 2019 showed that, in order to better contribute to the aim of strengthening respect for the rule of law in the Union, there is a wish for the dialogue to be stronger, more result-oriented and better structured, for preparations for the dialogue to be more systematic, and for proper follow-up to be ensured;
  To narazie tylko deklaracja intencji ale może stoi za nią wola dyscyplinowania rządów Polski i Węgier. Fakt, że te dwa rządy dokumentu nie podpisały zmobilizuje resztę.
  2. we call upon the Commission to closely involve the Member States while preparing its rule of law report and to publish this report well in advance of the Council’s annual rule of law dialogue to be held in the General Affairs Council in the autumn, in order to allow Member States to make further observations and to enable proper preparations to be made for the dialogue;
  Nie wiem co o tym myśleć. Jak można się spodziewać, że państwa łamiące prawo złożą o sobie rzetelny raport? Tu potrzebny jest zewnętrzny bezstronny nadzór. Ale może dobry obyczaj wymaga dać głos również winowajcom.
  Na szczęście coś nowego zaczyna się dziać w Polsce – Zandberg mógł zapoczątkować skuteczny opór przeciw PIS w Sejmie a Grodzki zabrał się za aktywizację Senatu. Silna presja zewnętrzna ułatwiłaby oczywiście działanie opozycji ale ważniejsze jest to, co sami ze sobą zrobimy. Słyszę czasem, że obalić PiS może tylko kryzys gospodarczy, może jednak opozycja zdoła wcześniej powstrzymać dalszą destrukcję prawa.

 69. @seleuk(os)
  Właśnie przeczytałam Twój ostatni komentarz na blogu L.A.
  Wszystkie partie polityczne (representacja wyborcow) w Polsce sa na kolisyjnym kursie z Komisja Europejska, Parlamentem Europejskim, Trybunalem Sprawiedliwosci
  Czy mógłbyś wyjaśnić dlaczego tak myslisz?

 70. seleuk|os|
  22 listopada o godz. 4:16 187

  Lubię poznawać inne punkty widzenia, argumenty je wspierające.
  Wymiana pogladów wzbogaca.

  Natomiast, jeżeli zamiast argumentacji odbieram jedynie negację, bądź personalne wycieczki- jak w kilku przypadkach- należy kończyć rozmowę.

  Miewasz ciekawy punkt widzenia.
  I tak trzymaj.

 71. @@Kruk, Szary Kot (i kto chce)

  Francuska prop o zamrozeniu rozmow accesyjnych z krajami balkanskimi (The Economist) wywolala duza burze. Wicher krytyki na blogach i duzo publicystow, o frankofonstwo, rasism, ukryte zamiary i pare innych. Ogolnie duzo halasu, malo welny, jak przy strzyzeniu gesi. Tu jest text (struktura w pkt na koncu, Annex) oficialny, jak w przyszlosci powinny takie dyskussje wygladac. Do dysskusji, jak takie rozmowy powinny wygladac, zanim do rozmow dochodzi. Siedem (7) krokow

  Inaczej jest dysskusja accesyjna, jak na blogach dysskusja, o dupie Maryni. Temat przyjemny i Marynia tez, ale nie rozmawiac (i rozmowe placic).

  W skrocie, jak kto uwaza, piec stron nie moze przeczytac
  1) Krokami zblizac do accesji, dzielac na bloki.
  2) Uscislic varunki demokratyczne, ekonomiczne i socialne zeby byc czlonkiem EU
  3) Wskazac konkretne korzysci, przez EU wsparcie krajom kandydatom.
  4) Zachowac mozliwosc krok wstecz lub zakonczenia procesu kazdej ze stron zanim czlonkowstwo.

  https://www.politico.eu/wp-content/uploads/2019/11/Enlargement-nonpaper.pdf

  O stosunkach EU/USA. Rowniez duzo krytyki bylo po wywiadzie. 10grudzien konczy prace jeden z sedziow (emerytura) WTO. USA (DonaldTrump) podjal decysje nie nominowac (wg regul powinien) nowego sedzia. W niepelnym skladzie Sad nie moze orzekac. Byc moze Donald Trump zatrudnil Falandysza walesowego 🙂 Nie moglem znalezc powod decysji. Ale (moje przypuszczenie)…

  Niedawno Sad wydal orzeczenie o niedopuszczalnych subwencjach dla Airbus, nalozyl kare. Na poczatku przyszlego roku Sad mial wydac decysje o subwencjach rzadu USA dla Boeing. Prawdopodobnie niczym nie roznily 🙂 Orzeczenia i kar. Spryt D.Trump /na Twitter/ przekracza wszelkie granice. To bylo o NATO. DT bardzo chce miec pojedynczych slabeuszy do rozgrywania.

  Czytelnikom Polityka, bardzo zaangazowanym w sprawie uchwaly Kongres o bezspadkowym mieniu pozydowskim w Polsce, proponuje zapoznac z prop DonaldTrump na temat cen Polskiej Miedzi produktow w USA 🙂 do rzadu polskiego (wlasciciel). Jakby ktory Czytelnik Szanowny uwazal ze WTO nic go nie obchodzi. Uchwala Kongres i Miedz mnie osobiscie nie obchodzi, ale Airbus…

  @Kruk ( godz. 14:58, godz. 15:20)

  Napisalem to co wyzej do Ciebie. Ale to nie jest prywatnu list, tylko blog. Link co dalem ma annex rubryke, Policies/funds available per stage. To jest nic inne jak rubryka „Jak nie doprowadzac do budowy kulisow patiomkinowskich”. Lista niedociagniec, niedorobek, pozoranctwa. Jak polskie pol partie buduja caly czas kulisy, mysla nikt nie widzi. Jak w 18wieku.

  Jedna z rzeczy, ktora moze najbardziej mnie interesuje jest. Eva Kopacz rozpoczela, bedac premier, rozmowy jak zrestrukturysowac polskie gornictwo weglowe, z Komisja. W miekki sposob. Te rozmowy niczym zakonczyly. Na odczepne dostala micro jalmuzne, zadowolona. A teraz jest sytuacja, trzeba bedzie restrukturysowac rosyjski export wegla 🙄 W rozmowach tzw Komisji Trojstronnej (polskiej, czesc EU). Parodia polityki. Co ma ta biedna KomisjaEU i ParlamentEU zrobic? Inaczej jak exekwowac punkt po punkt. Te dotychczasowe, accesyjne procesy tak wygladaly tez, ale przymykano oko na efect. Dociagna, poprawia. Dociagneli, poprawili? To bylo Kruk o pkt Stage2, Connecting Europe Facility (CEF) and trans-European networks i LIFE+ Programme Gas, swiatlowody, srodowisko, razem przyklad.

  Moglbym tak Kruk opisac, wszystkie pkt Policies/funds available per stage, ale to tylko blog jest. Blogi. Kiedy zapadle decysje sa traktowane wg zasady „prawo, prawem ale sprawiedliwosc po naszej stronie”. Mnie zdaje, dojdzie do nakladania kar, dziennych kar. Ktore praktycznie beda zmniejszac subvencje. Ja nie widze innej drogi. Rozmowy o uczuciach/odczuciach sa bez sensu.

  Dyrektyw EU na temat smieci, srodowiska nie chce mnie wymieniac. Z datami do implementacji.

  Czytajac programy polskich partii politycznych (webben) i czytajac ten francuski dok (prop) to same konflikty. Rzad szw i Parlament jest calkowicie za taka struktura (francuski prop). Mozna inaczej? To jest przyszlosc wszystkich, nie potiomkinowskie kulisy. Ale slowo wszystkich, kogo obejmuje?

  Pzdr i dobranoc, Seleukos

 72. @kruk

  „Wszystkie partie polityczne (representacja wyborcow) w Polsce sa na kolisyjnym kursie z Komisja Europejska, Parlamentem Europejskim, Trybunalem Sprawiedliwosci
  Czy mógłbyś wyjaśnić dlaczego tak myslisz?”

  No prosze – taka duza – a nie wie. Pozostaje w blogiej niewiedzy. A przeciez latwo zauwazyc, ze podstawowe zagadnienia prawne i spoleczne wygladaja zupelnie inaczej o ojczyznie @Kruka – a zupelnie inaczej w w zlych i niedobrych krajach bezboznej Unii, kedy dzender sie pleni. strefy szariatu czyli no-go zones powstaja jak grzyby po deszczu i dozwolone jest – o zgrozo – Mordowanie Dzieci Nienarodzonych.

  Roznica #1: W zlych i niedobrych krajach bezboznej Unii prawo nie dziala wstecz. To dosc znana zasada, lex retro non agit. Oznacza w praktyce, ze nie mozna dzisiaj uchwalic ustawy, kryminalizujacej czyny sprzed lat dajmy na to czterdziestu, bo TKM i MK taj chcemy. Z tego samego powodu nie mozna dzis „uniewaznic transakcje” zawarta dajmy na to dwanascie lat temu, bo TKM.

  Roznica #2: W zlych i niedobrych krajach bezboznej Unii obywatel moze otwarcie stwierdzic, ze premier czy kanclerz (oczywiscie premier czy kanclerz Niemiec/Francji/Danii itp) jest debilem. W zlych i niedobrych krajach bezboznej Unii obywatel moze otwarcie stwierdzic, ze prezydent to tuman a minister gamon. W tych zlych i niedobrych krajach obywatela nie czeka z tego powodu odpowiedzialnosc karna ani wizyta smutnych panow o piatej nad ranem.

  W ojczyznie @Kruka na trzy lata pierdla mozna sie zalapac za Zniewazenie Prezydenta, za ZNiewazenie Narodu Polskiego (calkowicie gumowy przepis, wszystko mozna podciagnac), za Przypisywanie Narodowi Polskiemu Wspoludzialu itd. Nie wiem, ile lat pierdla grozi za Obraze Uczuc Religijnych czy tez za Profanacje Znaku Polski Walczacej. Tak czy owak – Zbrodnie Majestatu popelnic latwo, chocby przez nieswiadomosc.

  Roznica #3: Roznica #2: W zlych i niedobrych krajach bezboznej Unii obowiazuje prawo stanowione. To chyba najbardziej jaskrawy przyklad bezboznej Cywilizacji Smierci – w tych zlych krajach Prawo Naturalne, w postaci gloszonej Przez dostojnikow Kosciola Katolickiego, samo w sobie nie obowiazuje. Urzedy i sady, powodowane waskim formalizmem, podejmuja decyzje zgodne z prawem stanowionym, zupelnie nie zwazajac na to, co powiedzial na dany temat Ojciec Swiety Jan Pawel II.

  Mozna dlugo wyliczac – ale wlasciwie po co?

  Wredne te kraje Cywilizacji Smierci. A najdziwniejsze – ze rodaczki i rodacy @Kruka pchaja sie do tych niedobrych krajow na wieksza skale, niz mlode byki z BW. W rajchu dwa miliony. Ponad milion w Anglii. W bezboznej Szwecji ponad sto tysiecy. No i dochodzi do zgrzytow, jak np niedawno z polskim dyplomata w Norwegii.

 73. @Wiesiek59

  „Wymiana pogladów wzbogaca.”

  Ale tylko pod warunkiem, ze jest sie razem z _kumplamy_, ze w poblizu jest brama i ze mozna sie posluzyc zniewalajacym argumentem: „Sciagaj spodnie pudlu albo idziemy na gestapo”. Wtedy rzeczywiscie wzbogaca – mozna sie zalapac ta „twarde”, „miekkie” czy na pare blekitnych kamykow.

  Problem w tym, ze ta instytucja na litere „g” jakis czas temu zakonczyla dzialalnosc. Ostaly sie ino bramy. „Wymiana pogladow” przestala wzbogacac. I wtedy pozostaje trzydziestoletni telewizor i skarpetki z samodzialu.

 74. @seleuk(os)
  Dziękuję. Przeczytałam non-document i jeszcze parę stron z nim związanych w politico.eu – w tym https://www.politico.eu/article/6-countries-write-to-juncker-to-support-eu-enlargement-reform/
  Czytajac programy polskich partii politycznych (webben) i czytajac ten francuski dok (prop) to same konflikty.
  Nie przestudiowałam programów polskich partii politycznych, więc muszę Ci wierzyć na słowo. Ale czy można sobie wyobrazić, że programy te nie dostosują się do nowej sytuacji, jeżeli Unia przyjmie warunki i etapy akcesji proponowane przez Francję?
  Jest jeszcze jedno – zasada reversibility (odwracalności procesu akcesji) odnosi się tylko do państw kandydujących. Nie proponuje się wyrzucania czarnych owiec z Unii (co byłoby zerwaniem umów, więc właściwie jest nie do pomyślenia). Z tego powodu postulaty zawarte w non-document mogą zostać zmiękczone i w cytowanym liście do Junckera już widzę tego próbę. Targowanie się musi się odbyć i sama Francja poddaje swoją propozycję dyskusji. Na czym stanie w końcu konsensus zależy od tego, ile państw przyjmie stanowisko Francji.
  Ciągle jednak nie widzę jak Unia poradzi sobie z łamaniem praworządności w Polsce i na Węgrzech. W tej sprawie musi pojawić się osobna propozycja. Z węglem i polityką energetyczną jest to samo – nowe zasady odnoszą się tylko do państw kandydujących.

 75. Żadna dyskusja nt. Bliskiego Wschodu nie może się przecież obejść bez Hasbary, wtykającej ni z gruszki ni z pietruszki wyświechtane kłamstwa i półprawdy w obronie będącego tragiczną i kryminalną pomyłką kolonialno-osiedleńczego projektu w Palestynie!

  R-J pod nowym nickiem??

 76. kruk 23 listopada o godz. 1:30

  Ja uwazam, dotychczasowe metody radzenia z praworzadnoscia byly nieskuteczne. To wszyscy decydenci widza. Wyborcy widza. Najrozsadniejsze jest odpuscic. Po prostu. Oceniac tylko w sposob jedyny mozliwy skuteczny. Ekonomicznie, nakladac konkretne kary. Ja praworzadnosci piszac do Ciebie nie wymienilem. To jest medialny temat. Przerabiany 100razy. Mysle, Wegrzy (partia rzadzaca) zostana wyrzuceni z EPP. Jak nie, to chrzescijanska demokracja zostanie zmarginalisowana w Europie. Czesc przejdzie do populistow (de)Reformatorow, czesc (moze) do liberalow 🙂 czesc Zielonych

  Z energetyka jest dokladnie tak samo. Jak na mapke polaczen popatrzec (co podalem kiedys wczesniej) jest tak. Niechec do integracji bo… A za kulisami, odwotnie jak deklaracje i powody bo…

  Skutkiem tego bedzie Europa dwoch predkosci. Mnie to akurat spec nie pasuje, ale zgadzam. To jest mniej zla jak ciagle lamanie, omijanie. W koncu jest tak Kruk, nikomu nie mozna nakazac byc przyzwoity, dotrzymywac umow etc. Co masz zrobic, jak sasiad z gory ciagle zalewa Twoje mieszkanie? Albo prad podkrada z Twoj licznik? Zadne interwencje nie pomagaja. Lazenie po sadach nic nie daje. To jest jedna z przyczyn, co Szwedzi nie chca do €uro. To musi byc uporzadkowane.

  Szwecja „zarabia” na przynaleznosci 29miliardow €uro. Komisja opublikowala dla kazdy kraj. Nie ma takiego kraju co traci. Nawet po wysciu WlkBryt z budget. Rozne rachunki daja 1 do 2% BNI strata. Kazdemu. To jest wyposrodkowane obliczenie trzech niezaleznych zrodel. DGECFIN, IFO i Bertelsmanns. Nie mozna ciagle „sprzedawac” na wewnetrzny uzytek „prawdy”. Tak, tak, ale my doplacamy bo transfer (zyski) ida do jadra EU. Gdzie sa rzetelne statystyki GUS w temacie? Jeden z pkt „francuskich”. Tu jest dokument Komisji
  https://ec.europa.eu/info/sites/info/files/about_the_european_commission/eu_budget/2019-11-05_eu_budget_technical_briefing_-_with_covers.pdf

  Dla Polski, Wegrow, Rumunii, Bulgarii bardzo latwo znalezc. Co dzis mozna ukryc Kruk? Jak napisalem do Ciebie wczoraj, to w ten kontext. Wymieniajac tylko jeden obszar pozoranctwa. Z calej kolumny.

  Do poniedzialk bede „nieobecny” Kruk. Moje Panie mnie wzywaja 🙄

  Pzdr Seleuk

 77. A tak przy okazji, to samo wychodzi z Izraelem a Palestyńczykami. To już nie jest wystarczająco dobre dla nas po prostu być pro-Izrael – Jestem pro-Izrael – ale musimy traktować Palestyńczyków, z szacunkiem i godnością, bo na to zasługują. Co dzieje się w Gazie teraz, gdzie bezrobocie wśród młodzieży wynosi 70 lub 80%, jest nie do utrzymania. Więc musimy przemyślec kto jest naszym sojusznikiem na całym świecie, trzeba pracy z Organizacją Narodów Zjednoczonych, a nie w dalszym ciągu wspierać brutalne dyktatury.
  http://www.informationclearinghouse.info/52599.htm
  ==============

  Sanders naraża się, nazywając rzeczy po imieniu.
  Polityk powinien kłamać, a nie walić prawdę prosto w oczy.
  Tacy prostolinijni i bezkompromisowi, nie cieszą się estymą- mediów korporacyjnych…..

 78. https://journal-neo.org/2019/11/18/china-usa-and-the-geopolitics-of-lithium/

  Wojna to kontynuacja polityki innymi środkami……
  O co toczą się wojny?
  Pietruszkę, czy jak wyżej?
  A że giną ludzie, to jedynie koszty uboczne ZYSKU.

 79. https://journal-neo.org/2019/11/21/let-s-liberalize-fairness-and-reparations-for-past-deeds/

  Polecam studiującemu na UJ- antykomunizm.
  Ja studiowałem, niekoniecznie antysyjonizm, czy anglosaxizm, ale po takich tekstach, tak wychodzi….

 80. @seleuk(os)
  Szukałam programów polskich partii w sieci ale dokładne dane znalazłam tylko odnośnie partii Razem. Co do dwóch punktów tego programu są chyba zgodne pozostałe główne partie i w tych punktach widać kurs kolizyjny z jądrem Unii, jak to nazwałeś. Polskie partie są zainteresowane większym funduszem unijnym a w nim większym udziałem funduszu spójności. PiS i PSL chciałyby dodatkowo większego udziału Polski w funduszu CAP. Tymczasem plany budżetu unijnego idą w odwrotnym kierunku – zmniejszenie budżetu Unii (w % do GNI) a w ramach zmniejszonego budżetu mniej wydatków na wymienione cele i więcej na programy Erasmus, migracyjny, obrony i cyfryzacji. Czyli chodzi o nadanie większej wagi integracji gospodarczej i technologicznej oraz wzmocnienie pozycji UE w świecie.
  Innym punktem kolizji jest odmienny stosunek do kryteriów akcesji. Polskie partie będą przeciwne propozycji Francji chociaż ogólnikowo się z nią zgodzą.
  W kwestii praworządności polska opozycja jest proeuropejska i może to mieć skutki po przegranych przez PiS wyborach. Obecnie wygląda na to, że UE zaczyna odpuszczać sobie interwencję – sądząc po wyroku Trybunału Europejskiego w sprawie naszej KRS. Ale mozliwe są kary finansowe za łamanie praworządności.
  W sytuacji, w jakiej znalazła się Unia, różne prędkości będą nieuniknione. Alternatywą będzie „albo się staracie dołączyć do wysokich standardów, albo pozostajecie na peryferii”. Czyli trzeba będzie walczyć o miejsce w Unii własnymi siłami.
  Wszystko to już w swoim stylu napisałeś, ja tylko staram się uporządkować to dla siebie i muszę się z Tobą zgodzić. Uczucia trzeba odłożyć na bok, kiedy ocenia się obiektywnie stan rzeczy.
  Ciekawe jest co piszesz o przetasowaniach partyjnych w PE. Gdyby chadecja się zmarginalizowała, to w jakich partiach znaleźliby się nasi europosłowie z KE?

 81. @kruk

  .. moze „nie zauwazac” tego czy owego, ale nader cenne i glebokie przemyslenia polskich politykow sa jak najbardziej zauwazane w szerokim swiecie. Nie wiem, czy wypowiedzi Grzegorza Brauna to program czy kilogram – ale nie ja jeden je czytam:

  „– My chcemy powrotu do normalności. Chcemy żyć w Polsce, a nie w eurokołchozowym landzie, nie w Rzeczypospolitej Przyjaciół Polin, nie w jakiejś tęczowej republice, w której Żydzi, sodomici, komuniści narzucają Polakom już nie tylko, jak mają się rządzić, jaki ma być ustrój państwowy, ale także i to, jak mamy wychowywać swoje dzieci, o jakiej historii wolno nam wspominać, jakie tradycje wolno kultywować – przypomniał Braun.

  – To rzecz, na którą nie wolno nam się godzić. Dyktat eurokomisarzy brukselskich, dyktat żydowskich guwernantek – powiedział Braun, na co prowadzący przerwał pytaniem, kogo nazywa „żydowską guwernantką”. – Szanowny panie redaktorze, pan rozumiem spadł z księżyca. Nie obserwuje pan całej tej krzątaniny, skakania z gałęzi na gałąź przez warszawskich polityków, prezydentów, premierów… – mówił Braun, na co znowu przerwał prowadzący.

  – Czy pan prezydent RP jest żydowską guwernantką? – zapytał pracownik radia. – Nie, pan prezydent RP jest żydowskim lokajem – odpowiedział Grzegorz Braun.”

  Jakby @Kruk (czy ktokolwiek inny) usilowal mnie postraszyc „prokuratura” czy Straza Ogniowa – to nie bardzo sie da, bo ja tylko _cytuje_ Expressis verbis. Wypowiedzi polskiego polityka i parlamentarzysty o „zydowskich lokajach” i „zydowskich guwernantkach” zacytowane z witryny

  http://www.bibula.com/?p=107865

 82. @kruk

  .. moze „nie zauwazac” tego czy owego, ale nader cenne i glebokie przemyslenia polskich politykow sa jak najbardziej zauwazane w szerokim swiecie. Nie wiem, czy wypowiedzi Sławomira Mentzena to program czy kilogram – ale nie ja jeden je czytam:

  „Trzeba mówić ludziom, że Żydzi dostaną naszą polską ziemię, założą Polakom chomąto i będą uprawiać nimi pole. To chwyci. Jak Braun opowiada o batożeniu homoseksualistów, to nam poparcie rośnie!”. Czy to zapiski z tajnego spotkania aktywu propagandowego? Nie, to wykład Sławomira Mentzena, „jedynki” Konfederacji do PE na Pomorzu”

  https://oko.press/program-konfederacji-zydzi-geje-aborcja/

  Czy to chwyci czy beda nici, czy sie rozesle wici – nie moja broszka. Ja znajduje sie daleko od ewentualnych „wydarzen” (a takze od „prokuratury”). O planach „batożenia homoseksualistów” nie wiedzialem do tej pory, ale skoro poparcie rosnie, to widac takie wlasnie nuty graja w dzuszach rodakow @Kruka.

 83. @Kruk i @wiesiek59

  … moga „nie zauwazac” tego czy tamtego. Poki sie tak cwicza w niezauwazaniu – wypada przypomniec fakty, ktore opisuje witryna „ciekawostkihistoryczne.pl”. Opis jest na czasie z tego wzgledu, ze ukazuje, w jaki sposob powstalo w ojczyznie @Kruka tyle „mienia bezspadkowego”. A zatem:

  ___
  „Naziści wkroczyli do Goniądza 27 czerwca 1941 roku. Tymczasowe zarządzanie miastem pozostawiono w rękach uformowanej kilka dni wcześniej rady miejskiej. Polacy niemal natychmiast zdecydowali o policzeniu żydowskich mieszkańców. 4 lipca, po przybyciu kilku oficerów niemieckich, zgromadzono wszystkich na rynku. Rada miejska wskazała 30 Żydów oskarżonych o kolaborację z Armią Czerwoną.

  Po brutalnym pobiciu, odesłano ich do prowizorycznego więzienia w piwnicy lokalnego sklepu. Resztę żydowskich mężczyzn podzielono na „brygady robotnicze” i zamknięto w stodole. Mieli być siłą roboczą dla okolicznych chłopów. „Bolszewicy” natomiast zostali zamordowani na pobliskim kirkucie.

  Wedle zeznań świadków, zabijano ich przy użyciu metalowych prętów i na wpół żywych wrzucano do wykopanego uprzednio dołu. Kolejne dwa tygodnie upłynęły na niezliczonych zabójstwach, grabieżach i gwałtach. Popełniający je Polacy działali bez nadzoru wojsk niemieckich.

  Właściwy pogrom nastąpił zaraz po decyzji nazistów o stworzeniu getta. W nocy z 21 na 22 lipca 1941 roku, polska straż obywatelska zamordowała ponad 20 Żydów, wielu kolejnych torturowano. Gwałcono nawet najmłodsze Żydówki. Kilka osób pogrzebano żywcem wraz ze zmasakrowanymi ciałami ofiar na cmentarzu dla choleryków, czyli tak zwanej „cholerycznej górce”.
  ___

  Co by nie powiedziec – dzis jest bardziej pod gorke. „Gwałcono nawet najmłodsze Żydówki”. Pewnie w charakterze sprawiedliwej kary za Kolaboracje z Armia Czerwona. A takze za caloksztalt. A dzisiaj jest jajo, nie bedzie latwo sprokurowac Powtorke z Rozrywki. Jak dziewczynki sa male – to znajduja sie pod opieka zlych i niedobrych Syjonistow, kazdy ma w lapsku jak nie Tavor to Uzi. A jak podrosna – to na dwa lata do woja. To nie jest piknik ani sniadanie na trawie, ale laseczke wyposazona w Uzi trudno zgwalcic.

  https://ciekawostkihistoryczne.pl/2016/02/01/polacy-mordowali-nie-tylko-w-jedwabnem-trzy-pogromy-ktorych-powinnismy-sie-wstydzic/#2

  Generalnie – zacheca sie do wklejania smrodow z niemieckich witryn. Na przyklad z DW. Ekstra fajnie jak Niemcy ucza Zydow etyki.

 84. kruk
  24 listopada o godz. 18:16

  Tanaka mnie namowil wczoraj wstepniak napisac. To dwa napisalem 🙂 jakby komu (nie)podobalo, przy porannej kaffce. Moze i do Ciebie cos Kruk bedzie. Co z tymi poslami/programami. Wszyscy za europejczykow siebie maja. Jak mnie wydaje. Mnie jest bardzo trudno, na dwa blogi pisywac, gdybac o przyszlosc. Daje link
  https://kowalczyk.blog.polityka.pl/2019/11/24/demokracja/#comment-579224

  pzdr Seleuk

 85. @lelek3333
  Dlaczego Polak ma mieć OBOWIĄZEK narażać życie swoje i swoich bliskich dal ratowania Żyda a Żyd miał PRAWO poświecić życie swych dzieci, rodziców i innych dla ratowania SAMEGO SIEBIE ?
  Ilu Żydów w Izraelu ukarano po wojnie za kolaborację z Niemcami?
  Jeżeli mamy kogoś porównywać to TĄ SAMĄ miarą jednych i drugich.
  Jeśli Żyda usprawiedliwiamy za określone działania to i Polaka należy usprawiedliwić za takie same postępowanie.

 86. @seleuk(os)
  Przeczytałam Twój wykład na blogu L.A. Twoje parabole – w tym przypadku historyczna – nie są łatwe w odbiorze. Dlatego, myślę, nie było do tej pory żadnego komentarza.
  Poczytałam trochę w sieci o Federacji Europejskiej (Stanach Zjednoczonych Europy). Już Napoleon miał tę wizję, po nim wiele innych ludzi. Dzisiaj to już więcej niż wizja, bo wg sondaży federacja ma sporo zwolenników. Zob. https://en.wikipedia.org/wiki/United_States_of_Europe#Polls
  Przy okazji wpadło mi w oko słynne zdanie Tocqueville’a:
  ce qu’il y a souvent de plus difficile à apprécier et à comprendre, c’est ce qui se passe sous nos yeux ». ( Często najtrudniej ocenić jest to, co się dzieje na naszych oczach.)

 87. Poprawka: Często najtrudniej jest ocenić i zrozumieć to, co dzieje sie na naszych oczach.

 88. kruk
  25 listopada o godz. 16:37

  Mysle Kruk problem jest brak jakiejkolwiek mysli liberalnej, w polskim sposobie myslenia. Zrobilem komentarz wczesniej dlugi, spostrzezenie, Tanaka zacytowal w calosci, piszac zebym rozwinal, co mnie zabawne wydalo. Rozwinalem, moze nie tak jak Tanaka chcial, zebym na prywatny adress wyslal, on uzna lub nie. Mnie Kruk na niczyim uznaniu nie zalezy. To jest podstawa bycia niezaleznym. Tego w polityce krajow wschodnioeuropejskich brakuje. Zawsze jakis autorytet, co skontrolowac ciebie chce. W ten sposob, zadna nowa mysl nie moze urodzic.

  Nie wiem kto napisal, dosc celnie, ateism polski, to jest specialna lawka osobna, w parafialnym kosciolku lokalnym. I takie skutki polityki.

  Dlaczego mialbym uwage zwracac, jak wiele mnie rozumie osob? Najwiecej? Na blogach polityke uprawiac? Uwazam, StanyZjedn Europy za dobry cel. Prawdopodobnie nie dozyje urzeczywistnienia 🙂 A linki, co akurat dalem, moze kogo zainteresuja, poza tematem. Zreszta, czy nie jest problem spoleczenstw bliskowschodnich, brak laickiego podejscia do spolecznych tematow. Zawsze jakis autorytet znajdzie, co wytlumaczy co Absolut na mysli mial. Gdzie blad jest. Nigdy dialog. „Co mial na mysli Poeta?” 🙄

  pzdr Seleuk

 89. @seleuk(os)
  …problem jest brak jakiejkolwiek mysli liberalnej, w polskim sposobie myslenia.
  Trudno mi temu zaprzeczyć ale też się z tym zgodzić. Jeżeli próbką polskiego sposobu myślenia są blogi, to wnioski mogą być mylne. Na blogach często zabierają głos ludzie czujący misję szerzenia swojej wizji świata i nawracania na nią innych. Przejmując styl kazań z ambony. W rozwiązywaniu problemów praktycznych może być zupełnie inaczej. Nie przypadkiem samorządy w Polsce mają lepszą ocenę od rządów – jest im bliżej do konkretu.
  Myślenie Kaczyńskiego i jego partyjniaków jest zaprzeczeniem liberalizmu i niestety części wyborców to się podoba. Ale nie są oni większością. Wśród pozostałych dużo jest ludzi biernych ale muszą być też osoby z otwartą głową. Kiedy PiS przegra wybory, okaże się co ci ludzie myślą i co gotowi są zrobić z państwem polskim. Patrzenie wstecz na to, co zrobiły poprzednie rządy, celnej prognozy dać nie może. Już teraz widać oznaki oporu przed autorytarno-klerykalną zgrają. Sędziowie bronią prawa europejskiego a w Senacie szykują się do zahamowania deformy wymiaru sprawiedliwości. Rządy Kaczyńskiego, właśnie przez swoją karykaturalną wsteczność i bałaganiarstwo, mogą nas uodpornić na nacjonalistyczne rojenia. Ja jeszcze nie daję za wygraną.

 90. kruk
  26 listopada o godz. 1:39
  Osobiście nie jestem zwolennikiem daleko posuniętego liberalizmu i preferowania interesu jednostki nad interes społeczności. Jestem także zwolennikiem rozszerzania zakresu samorządów a ograniczania władzy centralnej do niezbędnego minimum.
  Uważam za słuszną tezę Platona, że rozpiętość między najniższą a najwyższą płacą nie powinna być większa niż 1: 5 ( taka też była np. w latach 70-tych w kopalniach w NRF – ładowacz zarabiał 2000 DM a dyrektor kopalni 10 000 DM )
  Niestety – u nas w Polsce tzw. „elity polityczne” są bardzo kiepskiej jakości.
  Już w czasach „późnego Gierka” w PRL-u zaczęto realizować politykę, bazującą na haśle: ” już nie wystarczą ludzie oddani sprawie – potrzebujemy WYKSZTAŁCONYCH ludzi oddanych sprawie ”
  Hasło- ‚ nie matura lecz chęć szczera …..” przestało być aktualne !
  Ja się nie dziwię – praktyka i styl jej uprawiania polityki ( przy znaczącym udziale przedstawicieli tzw. „czwartej władzy” ) sprawia, że większość fachowych, kompetentnych, godnych zaufania i ceniących własną godność ucieka od niej jak „diabeł od święconej wody”.
  A dzisiaj większość polityków to marionetki.

 91. kruk
  26 listopada o godz. 1:39

  Klasyczny liberalism, indyvidualne prawa i obowiazki, prawa czlowieka, wolnosc wypowiedzi, prywatne prawo wlasnosci, wolnosc religijna, rownosc i gospodarka rynkowa w Polsce nie istnieje. Poniewaz Twoje argumenty Kruk, dotycza Polski (samorzadnej lokalnie) dlatego to trzymam. Wszystkie te cechy przyslania dominacja KosciolaKatolickiego w Polsce. Zawsze totalitarnie nieprzejednanego. Na szczeblu lokalnym, samorzadowym tez. Dla wlasnych, partykularnych, obcych interesow. To jest rodzaj przechylu, czy zaslony. Kazdej politycznej opcji. „Liberalism” GazetyWyborczej jest karykatura pojecia.

  Brak jest politycznego wyrazu na dowolnym poziomie polityki partii (w liczbie pojedynczej lub mnogiej) liberalnych. Nie ma, nigdy nie bylo. Prawdopodobnie jedna z duzych przyczyn braku dialogu. Liberalism nie jest system w ktorym zwyciezca bierze wszystko. W tym sensie, ja tak rozumiem, ustroj polityczno spoleczny USA nie rozni od Federacji Rosyjskiej. W obu, zwyciezcy biora wszystko. Praktyka polityczno spoleczna, u obu przeciwnikow 🙂 wyklucza rownanie szans. Dla jasnosci. Ja to nazywam Kleptokracje Doskonale.

  Rownanie szans, jest istota liberalismu. Rownanie szans wszystkich ludzi. W mojej ocenie Kruk, Europa jest jedyna czascia swiata, ktora takie systemy (modele) probowala stworzyc. W roznych czesciach ZachEuropy rozne, ale do tegosamo sprowadzaly. Praktycznie zrobila, dokonala. Byc moze wiecej nie mozna uzyskac. Ja przypuszczam mozna. Ta unikalna mieszanka socialnych i gospodarczych osiagniec. W obu, rzeczywistych osiagniec. Ja osobiscie Kruk, uwazam to za sile. Male spolecznosci, a takie sa wszystkie europejskie, na rozrzutnosc, wykluczanie calych grup nie moga pozwolic.

  To jest Kruk, moje opowiadanie o ledungowym okrecie 🙂 Gdzie wszyscy rowno wiosluja, inaczej nie mozna, bez wzgledu, kto na ladzie mial jakich rodzicow, ile majatku, ile glosu w lokalnych zgromadzeniach, do dobrych szkol chodzil, czy ma „wiare”. Te cechy, nie maja znaczenia, kiedy jak najwieksza predkosc (sprawnosc) potrzeba. A sile calej jednostki, 100ludzi, praktycznie najslabszy wyznacza. Logiczne, podniesc tych najslabszych mozliwosci. W tej 100osobowej spolecznosci, nie mozna pozbyc nikogo. Zastapic.

  Spolecznie, rowny dostep wszystkim do komunikacji, wyksztalcenia, awansu, zdrowia. Czy jest w Polsce partia ktora to chce zrealisowac? Ja uwazam nie ma. Kosciol, praktyczna dzialalnoscia swoja zabrania. Cos na ksztalt BliskiWschod, tylko tam religia, zbior umarlych dogmatow, inna i tlumacze „prawd” inni. Ci co probuja „argumentowac” publicznie te kategorie, robia z pozycji „sprawiedliwosci” czy jakich „praw/zasad naturalnych „. Nigdy argument politycznie nie slyszalem, jest efektywnie, zeby wszystkie dzieci, szkole mialy, na dobrym wyrownanym poziomie, w odleglosci 5km od domu. O sprawiedliwosci tak, nigdy to najefektywniejszy sposob na Przyszlosc. Rownie jak sluzba zdrowia, czy Prawo, rowne dla wszystkich. To jest caly czas, ten nieublagany Gauss Kruk, 🙂 co na ledungowym okrecie plywa. Klasyczny liberal.

  Blogow Kruk, za wyraz czegokolwiek nie uwazam. Malej ilosci uczestnikiem jestem. Uczestnik, czasem aktywny, blog zeglarzy srodziemnomorskich (Aegean). Nie sadze, zeby moj poglad na zeglarstwo, byl rownie uzyteczny na pldPacyfik 🙂

  pzdr Seleukos

 92. @kaesjot
  Osobiście nie jestem zwolennikiem daleko posuniętego liberalizmu i preferowania interesu jednostki nad interes społeczności.
  Interesu społeczności nie można przeciwstawiać interesom jednostki, które wyrażają się głównie w jej prawach obywatelskich i wolności podejmowania działalności gospodarczej na własną ręke. Stawianie interesu społeczności ponad prawa jednostki leży u podstaw reżimów totalitarnych. Interes społeczności nieuchronnie sprowadza się wtedy do interesu dyktatora. Liberalizm nie wyklucza solidarności społecznej, o czym pisze @seleuk(os).

 93. @seleuk(os)
  Klasyczny liberalism, indyvidualne prawa i obowiazki, prawa czlowieka, wolnosc wypowiedzi, prywatne prawo wlasnosci, wolnosc religijna, rownosc i gospodarka rynkowa w Polsce nie istnieje.
  Przejście od PRL do demokracji liberalnej nie odbywa się szybko ale może w końcu się dopełnić. Nie doszliśmy do liberalizmu w wydaniu skandynawskim ale też oddaliliśmy się mocno od tego, co było przed 1989r. Twoja ocena jest zbyt kategoryczna.
  Wszystkie te cechy przyslania dominacja KosciolaKatolickiego w Polsce. Zawsze totalitarnie nieprzejednanego.
  Zgodzę się, że KK jest główną przeszkodą w drodze do nowoczesności. Jednak jego pozycja może być krucha, zmiana pokoleń wyznaczy mu miejsce, jakie ma w innych krajach europejskich. Irlandia i Hiszpania się od KK uwolniły, dlaczego nie miałoby być podobnie w Polsce?
  Liberalism nie jest system w ktorym zwyciezca bierze wszystko. W tym sensie, ja tak rozumiem, ustroj polityczno spoleczny USA nie rozni od Federacji Rosyjskiej.
  Wydaje mi się, że idea solidarności społecznej jest uzupełnieniem liberalizmu w krajach cywilizowanych. Dzisiejsze państwo opiekuńcze jest syntezą dwóch idei – wolnego rynku i myśli socjademokratycznej. Synteza ta jest dzisiaj tak oczywista, że nawet partie konserwatywne i mocno prorynkowe uznają konieczność redystrybucji dochodów i wyrównywania szans obywateli.
  W USA nastąpił przechył w stronę dzikiego kapitalizmu ale jest przeciw temu opór (większość obywateli głosowała za Hilary Clinton) i kolejne rządy mogą to zmienić. Niektóre rządy stanowe już działają w opozycji do Trumpa. Nawet w aspekcie „winner takes all” nie można Stanów porównywać do Rosji. Wziąwszy choćby pod uwagę fakt ile ludzi z całego świata imigruje do USA i nieźle, czasem świetnie, się tam urządza. Zasięg kleptokracji amerykańskiej jest bez porównania mniejszy niż rosyjskiej.
  Rownanie szans, jest istota liberalismu.
  Jak już napisałam – istotą liberalizmu są prawa obywatelskie i wolność działalności gospodarczej, ale dzisiejszy liberalizm zrósł się w Europie z ideą społeczeństwa solidarnego.
  Spolecznie, rowny dostep wszystkim do komunikacji, wyksztalcenia, awansu, zdrowia. Czy jest w Polsce partia ktora to chce zrealisowac?
  Myślę, że ten program przyjmie się kiedyś w Polsce, choć może nie tak szybko jak byśmy chcieli. Partie ewoluują w swoich ideologiach i programach.