Włosko-francuski front, którego Europa potrzebuje
Mario Macron lub Emmanuel Draghi – nazywajcie ich, jak chcecie, ale ci dwaj panowie muszą pilnie przyjąć jakiś wspólny program. Teraz, gdy Draghi zwyciężył, zaczyna się kolejna bitwa.
Bitwa o europejską jedność została wygrana tam, gdzie zaczęła się w 1957 r. – w Rzymie. Liga Matteo Salviniego weszła do rządu, a jego szef Mario Draghi chce Unii „coraz bardziej zintegrowanej”, ze „wspólnym budżetem”.
Salvini ze stryczkiem nad głową i w szatach pokutnych przeszedł na stronę federalizmu. I partia Marine Le Pen przestała mówić o wyjściu z „więzienia ludów”, jakim w jej oczach była UE. Wśród 27 państw nie ma już żadnej dużej grupy kwestionującej marsz ku jedności. A na tym nie koniec.
W tym samym bowiem czasie Stany przyjęły od UE zaproszenie do wznowienia rozmów z Iranem na temat kwestii nuklearnej. Wygląda na to, że antycypujemy to, co jutro może się okazać nowym sojuszem demokracji: Unia będzie przodować w swoim afrykańskim i bliskowschodnim sąsiedztwie, a USA potwierdzą swój azjatycki priorytet.
UE w ostatni czwartek wystąpiła po raz pierwszy w roli aktora na międzynarodowej scenie, a chwilę wcześniej Macron i Merkel zobowiązali się forsować projekty czołgów i samolotów bojowych. Choć Biden potwierdził zaangażowanie USA w obronę Starego Kontynentu, idea europejskiej obrony czyni postępy. Koncepcja „strategicznej autonomii” jest nieodzowna. Nikt też w Europie, ani jedno państwo, ani jedna partia nie kwestionuje korzyści płynących z Funduszu Odbudowy. Na dobre i na złe – a z pewnością lepiej, niż gdyby nie robiła nic – Unia wzięła walkę z pandemią we własne ręce, choć traktaty nie dają jej kompetencji w sprawach zdrowia.
Wiele wskazuje więc na to, że bitwa została wygrana. Dlaczego więc sądzę, że dopiero się zaczyna? Dlatego, że wszystko dzieje się bardzo szybko.
Chiny spieszą się na Morzu Południowochińskim i w Hongkongu. Umacniają się. Stany planują wpompować w swoją gospodarkę prawie 2 bln dol., a my, Europejczycy, nie spodziewamy się przez kilka miesięcy uwolnić ani centa z planu naprawczego, choć wiadomo, że powinien zostać podwojony. Kryzys społeczny i polityczny może wybuchnąć, zanim odczujemy skutki ożywienia. Jakkolwiek szybko posuwamy się naprzód, dzieje się to znacznie wolniej, niż powinno.
Możemy utknąć w martwym punkcie albo wręcz zderzyć się z ziemią, ale musimy przyspieszyć, wstrząsnąć najbardziej opornymi. A przede wszystkim nie powinniśmy czekać, aż Niemcy znajdą jakąś większość polityczną i wyłonią nowego kanclerza we wrześniu przyszłego roku.
Dwaj unijni przywódcy, którzy mają najwięcej śmiałości i najsilniejsze ambicje, muszą bez zwłoki wezwać do powszechnej mobilizacji. Draghi i Macron powinni razem pracować nad propozycją dla Europy, która w duchu Nowego Ładu połączy szeroko zakrojone inwestycje z nowymi środkami ochrony socjalnej – niezbędnymi do rozwiązania problemu niepewności zatrudnienia.
To do takich eksperymentów w Stanach szykuje się Biden. To jest to, co Macron i Draghi muszą przeforsować. Ale to Włochy powinny przejąć inicjatywę, bo źle by było, gdyby uznano, że Francja dystansuje się od Niemiec, przeciwstawiając ten sojusz frontem włosko-francuskim. To były bankier centralny Unii, człowiek, który uratował euro w 2008 r., powinien przedstawić pierwsze elementy nowego planu dla Europy, który Francja mogłaby następnie wzbogacić. Plan powinien być gotowy tuż po niemieckich wyborach. I Niemcy miałyby czas się do niego przyzwyczaić, a inne państwa – wesprzeć go.
Komentarze
Ludy, zmilujta sie. I dajcie jakis glos. Bo ja zanim cokolwiek powiem chcialbym wiedziec o co to moze chodzic z ta przerzutka Mario Macron i Emmanuel Draghi
Orteq
23 lutego 2021
4:05
Uważajemyj,
Moźe najpierw o Mari, a dopiero potem o Emmanuel na niedzielnym nabożeństwie śpiewali.
Calvinie daragoj,
To moze tylko odpowiedz ty mnie po jakiemu oni spiewali. W jakim to kosciele bylo mniejsza o to
„W tym samym czasie Stany Zjednoczone właśnie przyjęły zaproszenie Unii do wznowienia rozmów z Iranem na temat kwestii nuklearnej. To tak, jakbyśmy antycypowali to, co może być jutrzejszym nowym sojuszem demokracji, w którym Unia będzie przodować w swoim afrykańskim i bliskowschodnim sąsiedztwie, podczas gdy Stany Zjednoczone potwierdzą swój azjatycki priorytet.”
Usmialem sie czytajac ten fragment. „Jakobini liberalizmu” caly czas twierdza, ze strefy wplywow to przezytek dawnych, nacjonalistycznych czasow. A tu, prosze bardzo, jeden z „Jakobinow” ,czarno na bialym , pisze o strefach wplywow rodem z ery kolonialnej – my tu a wy tam by uniknac niepotrzebych zatargow i potencjalnych konfliktow. However, upon reflection, rozumiem, ze „liberalna strefa wplywow” ( tu ludzie z definicji sa szczesliwi, choc niewiele maja do powiedzenia we wlasnej sprawie) to cos zdecydowanie lepszego niz „nieliberalna strefa” (tu ludzie sa nieszczesliwi, gdyz niewiele maja do powiedzenia we wlasnej sprawie).
Rowniez lubie wzmianke o Hong Kongu. Autor tego nie napisal ale „wszem i wobec wiadomo”, Chiny dokonuja zamachu na demokracje w tym szczegolnym zakatku panstwa. Autor i komentatorzy o podobnej orientacji jakos maja trudnosc z zauwazeniem, ze bedac kolonia brytyjska Hong Kong nie mial demokratycznego systemu ( terytorium bylo zarzadzane z ramienia brytyjskiego wladcy przez Gubernatora). Nie mial nawet prawa jakie przyslugiwalo Kanadzie, Australii, Unii Poludniowej Afryki czy Rodezji tj. wlasnego rzadu i praw panstwa. Demokracja zostala „podrzucona” przez WB tuz przed przekazaniem terytorium Chinom.
I jeszcze jedno. Jaka cene zaplacono za „uratownie Euro”? Nie wiem , czy nalezy wieszac „krzyz ” na piersi bankiera-premiera czy tez raczej zrobic odwrotnie ……
Włosko-francuski front w Europie jest mało realny. Co prawda Draghi i Macron mają podobne liberalne poglądy, ale poza tym – i ogromnym długiem publicznym – Francję i Włochy dziele bardzo wiele. Wystarczy wspomnieć o zamrożonym sporze dot. uchodźców czy też rywalizacji w basenie M. Sródziemnego (Libia, problem turecki, etc.). Jak żartują Włosi: jedyne pozytywne, co dostali od Francji to kodeks Napoleona…
Potrzebne sa nam jakieś fronty?
Nam, czy politykom?
Europa ma sporo do zrobienia na własnym podwórku.
A tu jeszcze Afryka, Azja w planach?
Rozdęte ego polityków ma zasięg globalny?
Czy ta megalomania jest korzystna dla nas, zwykłych obywateli?
Czy nie jest zbyt kosztowna?
Czym jest Nowy Ład?
Zaciesnieniem kontroli nielicznych, nad większością 99%?
Przyspieszamy refeudalizację?
Będziemy zarządzać stadem, bezmyslnie zmierzającym do rzeźni?
Konsekwencją pandemii w Hiszpanii są wydłużające się tzw. „kolejki głodu”. „To nowa twarz biedy” – powiedział w wywiadzie dla poniedziałkowego wydania dziennika „ABC” szef madryckiej fundacji charytatywnej Madrina Conrado Gimenez.
https://forsal.pl/gospodarka/demografia/artykuly/8102851,hiszpania-kolejki-glodu.html
================
Myślę, że priorytetem powinien być front wewnetrzny, a nie szukanie guza za granicą czy na Antypodach….
Priorytety europejskich polityków sa moim zdaniem dziwaczne.
Zamiast zbawiać świat, zacznijcie od swoich krajów….
No dobrze, udajmy ze pojmujemy przerzutke Mario Macron i Emmanuel Draghi. Chodzi o podobny wiek ich malzonek. Wiek bowiem Mario oraz Emmanuela rozny jest o kilka dziesieciolec..
Upierdliwy ten Gospodarz nasz jest, uoj upierdliwy. Nie dosc bowiem ze o malzonkach przywodcow pamieta. On jeszcze kaze Wlochom sie wysforowac przed Francje! I zaczac dbac o zarobki najpierw we Wloszech. A dopiero potem o te we Francji czy w Niemczech.
Pojmuje, z trudem, te logike. Nie wiem tylko czy skutecznosc za nia podazy.
@wiesku – 10:01
Nowy Lad, jesli o takowym ktos gdzies pomyslal – a ja tego nie jestem pewien, pamietajac o jakim “ladzie” myslal wesolek Trump – chyba rzeczywiscie by zmierzal w strone 99:1. Tylko co z wtedy z twoja przychylnoscia do tego miliardera hasbeena?
Noo, chyba ze wyprzesz sie teraz w zywe oczy swoich wczesniejszych sympatii dla Trumpa
Orteq
23 lutego 2021
22:04
Poczekam na pierwsze decyzje Bidena, by porownywać.
Zmieniła sie nieco retoryka, ale chcę czynów i faktów.
Czytałeś może o pierwszych wynikach sondaży?
Za nową partią pod przywodztwem Trumpa podaży 53% republikanów, porzucając dotychczasowe preferencje wyborcze.
To o czyms świadczy…..
Ten nowy ład, planowany od 1997 roku, i powoli pod przykrywką covida wdrażany, nie przyniesie nic dobrego.
Elementy już mamy, cyfryzację płatnosci, kontrolę platform medialnych, dochód gwarantowany, bezrobocie, likwidację wielu zajęć i zawodów.
Za moment, zabraknie żywności, produktów pierwszej potrzeby, energii.
Pierwsze objawy w niektórych krajach już występują.
Ps.
W Kijowie i Tibilisi zamieszki antyrzadowe.
Potrzebne surowe rezolucje i sankcje?
Może słowa potępienia?
Oczywiście, motłochu występującego przeciwko WAAADZY…..
Draghi- pracownik Goldman&Sachs.
Macron, pracownik Goldman&Sachs.
Ich szef, wyda polecenia byłym pracownikom.
A może jedynie, pracownikom czasowo oddelegowanym do sprawowania funkcji rzadowych?
Kto wie, jaka jest hierarchia dziobania, czy stratyfikacja funkcji…..
Bankier może stać wyżej niż premier czy prezydent, przecież.
@wiesiek59
Zamieszki antyrzadowe na Ukrainie czy nawet w Gruzji nie dadza sie latwo przyrownac do tych w Waszyngtonie 6-go stycznia. Ale nie mniej swiadcza one, we wszystkich przypadkach, o latwosci ich wywolania w sporej ilosci krajow. Czego ta dzisiejsza realnosc swiatowa dowodzi? Chyba wciaz tego samego: rzadzic tak by wszyscy byli zadowoleni nie udalo sie zbyt wielu przywodcom. I to zarowno zamordystom jak i barankom lagodnym.
Tylko dopiero co przeminiety Trump i przez niego wyprodukowane niezadowolenie waszyngtonskie ponad miesiac temu to nieco inna tubka kisielu. Tu chodzilo o utrzymanie sie przy wladzy wbrew WIEKSZOSCI wyborcow. Bo ta byla zdecydowanie przeciwko Trumpowi.
Owszem, ten miliarder-przestepca podatkowy zamierzal sie podczepic pod spoleczne niezadowolenie w USA. Rzecz w tym jednakze iz w Ameryce owo niezadowolenie inny zupelnie ma wymiar niz w krajach biednieszych. I to o tym ja bym pamietal przy tej okazji
A tak w ogole to cos tam czasem moze byc na rzeczy, przy okazji teorii spiskowych. Nie wszystkich, oczywiscie. No i nie zawsze gdy sa one przez kogos celowo oglaszane przez niektorych wesolkow.
Na przyklad gdy dany numerant forsuje siebie dofrontowo, akurat przegrawszy kontest osadzany przy pomocy urn wyborczych. Wtedy czas wsadzic leb do kontaktu. I wlaczyc myslenie szokowe
@wd-59 – 22:48
Pierwsze decyzje Bidena juz zapadly, pierwsze oceny bidenowych wczesnych poczynan tez mialy czy maja miejsce. Owszem, sa te wczesne oceny wciaz ‘wczesnymi’. Czyli moga grzeszyc bledem wczesno-poslubnym. A jak ty je, jak dotychczas, postrzegasz?
Biden wydaje sie nie grzeszyc zbyt oczywistymi bledami, w moim odczuciu. Nawet zbytnia lewicowoscia nie wydaje sie grzeszyc. No ale ten akurat aspekt niekoniecznie akurat Tobie musi przypasc do gustu..
@wiesku
Dodam, niewinnie, iz ja tez nie urodzilem sie wczoraj. I ze zdecydowana wiekszosc swojego zywota spedzilem z dala od kraju. Wiec moje postrzeganie Zachodu nie jest juz determinowane ‘skazeniem nadwislanym’. Jedno, w zwiazku z tym, chce tu dorzucic:
Nasze polskie najezanie sie wobec USA gdy probujemy sie znalezc we wspolczesnym swiecie post dwubiegunowym, nie grzeszy wielka merytorycznoscia.
Owszem, krytyka amerykanskich zapedow, nazwijmy je po imieniu: imperialistycznych, jest calkiem sluszna. Rzecz w tym jednakze bysmy umieli dostrzec rowniez i big picture. Czyli, zebysmy potrafili docenic roznice pomiedzy imperializmem w wykonaniu np. Trumpa i np. Bidena. Zeby wymienic tylko te dwie najaktualniejsze rzeczywistosci amerykanskie.
W tym miejscu odwaze sie zaprosic do glosu @Calvina Hobbsa. Czy nie pogardzidz moim zaproszeniem, Uwazajemyj?
Calvin Hobbs
24 lutego 2021
4:45
odpowiedź w moderacji czeka, jak zawsze za zmoderowane żadnej odpowiedzialnosci nie przyjmuję.
A to cie przylapano, @Calvinie. Ciekawe za co..
Orteq
24 lutego 2021
5:45
Uważajemyj,
Bóg raczy wiedzieć. Czeka na moderację natychmiast po „Opublikuj komentarz” sie pojawia. Wniosek: bez interwencji moderatora typu homosapiens. Być może Gospodarza wstepniaki tez bez takiej interwencji. Kto wie.
Masz Orteq, sensowną i lapidarną prognozę zdarzeń…
Nie trzeba chyba przekonywać, że takie rozumienie terminu „demokracja” i „prawa człowieka” sprawia, że niejako od razu powstaje nowa linia podziału ideologicznego – obejmująca póki co także niektóre kraje zachodnich struktur (np. Polskę). W tej optyce Chiny i Rosja jawią się nie tylko jako przeciwnik geopolityczny czy rywal ekonomiczny, ale także jako wróg ideologiczny, a jak wiadomo konfrontacje ideologiczne są najbardziej destrukcyjne. Tak czy inaczej wytyczne amerykańskiej polityki zapowiadają dalsze podziały i konflikty, a nie współistnienie różnych systemów cywilizacyjnych i politycznych. Nie trzeba chyba przekonywać, że na pierwszej linii tej „walki” znajdzie się także Polska.
https://myslpolska.info/2021/02/21/w-waszyngtonie-bez-zmian/
https://forsal.pl/swiat/usa/artykuly/8104669,antony-blinken-usa-podejma-starania-o-czlonkostwo-w-radzie-praw-czlowieka-onz.html
=======
Zapotrzebowanie na bomby się zwiekszy?
Reuters i BBC zabiegały o wielomilionowe kontrakty na realizację interwencjonistycznych celów państwa brytyjskiego, obiecując kultywowanie rosyjskich dziennikarzy poprzez wycieczki i szkolenia finansowane przez FCO, tworzenie sieci wpływów w Rosji i wokół niej oraz promowanie narracji popierających NATO w regionach rosyjskojęzycznych .
W kilku propozycjach skierowanych do brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Reuters chwalił się globalną siecią wpływów liczącą 15 000 dziennikarzy i pracowników, w tym 400 w Rosji.
https://translate.google.com/translate?depth=1&hl=pl&rurl=translate.google.com&sl=en&tl=pl&u=https://thegrayzone.com/2021/02/20/reuters-bbc-uk-foreign-office-russian-media/
============
Inny sposób walki o demokrację….
BBC zaproponowało również udział w odrębnym programie propagandowym brytyjskiej agencji FCO na Ukrainie, w Mołdawii i Gruzji. Wskazała Reutera i nieistniejącego już kontrahenta wywiadowczego Aktis Strategy, który uczestniczył w poprzednich programach FCO CDMD, jako kluczowych sojuszników w swoim konsorcjum.
BBC zidentyfikowało lokalnych partnerów, takich jak Hromadske, kijowska sieć nadawcza, która powstała w trakcie tak zwanej „rewolucji godności” na Majdanie w 2014 r., Która polegała na ultra-nacjonalistycznej sile, by usunąć wybranego prezydenta i wprowadzić reżim popierający NATO. . Hromadske zmaterializował się niemal z dnia na dzień dzięki funduszowi zalążkowemu i wsparciu logistycznemu amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) oraz funduszu Network Fund, miliardera potentata medialnego Pierre’a Omidyara .
==================
Jak ma się to do zasady nieingerencji, ponoć obowiązującej w prawie międzynarodowym?
Rosja destabilizuje Europę, a co robi Europa?
Jej wolno więcej?
Nawalony wpisuje się w tą samą klasę zasobów siania destabilizacji.
I nie jest to ta sama klasa, co Snowden czy Assage.
Nie sądzę, żeby ktokolwiek poważnie wierzył, że Donbas lub Krym kiedykolwiek zgodzą się wrócić pod panowanie Kijowa, nie de facto i nie de iure . To jest dane. Nie uważam też, że zad Ukraina jest żywotnym podmiotem. Jedyny wniosek, do którego mogę dojść, jest taki: rozpad Ukrainy może być nieunikniony . W rzeczywistości taki rozpad mógłby być nawet pożądany dla wszystkich partii (z wyjątkiem rusofobicznych, podżegających do wojny klas rządzących imperium anglo-syjonistycznego, które chcą zniszczyć Rosję za wszelką cenę).
https://pwl3hnx3zem4gwpk3c2yrfusdy–thesaker-is.translate.goog/the-ukraines-many-ticking-time-bombs/
===========
Obawiam się, że to realny scenariusz….
Byłem na zakupach.
Połowa klientow po 18, to sadzac po mowie, Ukraińcy.
Łącznie z kobietami z dziećmi.
Czyli, Polska stała się Metropolią dla wielu…
O taka Ukrainę walczyli?
Czy też zostali oszukani przez media, tak jak my?
https://pwl3hnx3zem4gwpk3c2yrfusdy–thesaker-is.translate.goog/the-fall-of-western-liberal-utopia/
======
Straszne…
Świat bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje pokoju i stabilności. Zrozumienie, tolerancja i harmonia to jedyne możliwości współpracy, aby świat stał się bezpieczniejszym miejscem do życia z godnością i honorem. Każda inicjatywa służenia ludzkości jest mile widziana, a polityka hańbiąca ludzkość jest przez wszystkich jednakowo odrzucana.
https://pwl3hnx3zem4gwpk3c2yrfusdy–thesaker-is.translate.goog/critics-of-president-joe-bidens-first-foreign-policy-speech/
==========
Ktoś oponuje, przeciwko takiej wizji swiata?
Chiny musza zaplacic za pandemie
18 February 2021
The Goal: A Broad and Open Conversation
Coronavirus Origin Study Released
The coronavirus has led to a worldwide crisis for over a year. In a new study, nanoscientist Prof. Dr. Roland Wiesendanger illuminates the origins of the virus. His findings conclude there are a number of quality sources indicating a laboratory accident at the Wuhan Institute of Virology as the cause of the current pandemic.